20 tisíc lidí protestovalo v Moskvě proti zákazu adopcí dětí americkými rodiči

Moskvou prošla další ze série protivládních demonstrací. Tentokrát byla namířená proti zákazu adopcí ruských dětí americkými rodiči, a tím i proti politice prezidenta Vladimira Putina. Zákon, který nedávno přijala ruská státní duma, reagoval na americký předpis postihující ruské občany podezřelé z porušování lidských práv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Moskvě proti zákonu zakazujícímu adopci ruských dětí americkými rodiči. 13. 1. 2013 | Zdroj: Reuters

Moskva v zákonu mimo jiné zakázala osvojení ruských dětí americkými rodiči. Dochází tak ke stupňování napětí mezi Moskvou a Washingtonem.

Dnešní demonstrace se zúčastnilo na 20 tisíc lidí. Byli mezi nimi představitelé opozice, kteří demonstrují poměrně často, minimálně jednou za měsíc, ale i běžní Rusové, kterým se tento „zákon padouchů“ vůbec nelíbí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O další z řady protivládních demonstrací v Moskvě informoval spolupracovník Českého rozhlasu Miroslav Karas

Řada účastníků nesla portréty poslanců státní dumy, kteří zákon odhlasovali. Po skončení demonstrace pak všechny portréty vyházeli do kontejnerů.

Demonstrace ale rozhodně nebude mít vliv na případnou změnu stanoviska Moskvy v otázce zahraničních adopcí. Jak prezident Putin, tak poslanci dumy dali jednoznačně najevo, že toto rozhodnutí je neměnné.

Nikdo z oficiálních představitelů země se nemíní ohlížet na to, že zákon kritizují lidé v Rusku i v zahraničí, hlavně ve Spojených státech amerických. Nikdo se podle nich nemá co vměšovat do vnitřních záležitostí Ruska.

Podle odhadů je dnes v Rusku asi 660 až 700 tisíc sirotků, z toho 150 tisíc žije v dětských domovech. V loňském roce adoptovali američtí rodiče celkem 965 ruských dětí. Od roku 1999 jich bylo údajně celkem 45 tisíc. Další tisícovka, která mohla najít domov v USA letos, tak zůstane v ruských zařízeních.

Miroslav Karas, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme