300 miliónů rublů za informace o čečenských vůdcích

Rusko je připraveno preventivně zaútočit na základny teroristů všude na světě. Dnes to oznámil náčelník ruského generálního štábu Jurij Balujevský. Řekl, že Rusko podnikne všechno, aby tyto základny zlikvidovalo. Vyšetřovatelé mezitím pokračují v identifikaci zabitých teroristů při tragédii v Beslanské škole. Ruské bezpečnostní služby proto vypsaly odměnu 300 milionů rublů tedy asi 270 milionů korun za informace vedoucí k dopadení vůdců čečenských rebelů Aslana Maschadova a Šamila Basajeva. Právě tito muži stojí podle ruské vlády za únosem v osetském Beslanu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beslan ovládl nářek

Beslan ovládl nářek | Foto: EPA

300 miliónů rublů, zhruba 270 miliónů korun: na tolik si cení ruská kontrarozvědka informace, které povedou k nalezení Šamila Basajeva a Aslana Maschadova. Oba viní ruské úřady z teroristického útoku na školu v severoosetském Beslanu. Federální bezpečnostní služba zajistí informátorům anonymitu a bezpečnost. K dispozici jsou dvě telefonní linky v Čečensku a jedna v Moskvě.

Hlavní státní zástupce Vladimir Ustinov dnes také informoval prezidenta Putina o průběhu vyšetřování tragédie v Beslanu. Z výslechu jednoho ze zadržených teroristů vyplývá, že někteří členové komanda nevěděli, že cílem přepadení budou děti ve škole. Při názorové rozepři šéf bandy jednoho z teroristů zastřelil, a poté také aktivoval výbušniny na těle dvou žen. Doposud se podařilo celkem 60 vyšetřovatelům identifikovat 12 ze 30 teroristů. Někteří z nich jsou spojováni s postřílením více než 100 osob, zejména policistů, v červnu v ingušské Nazrani.

Náčelník ruského generálního štábu Jurij Balujevský dnes podle agentury Interfax prohlásil, že Rusko je připraveno preventivně zaútočit na základny teroristů všude na světě. Řekl, že Rusko podnikne všechno, aby tyto základny zlikvidovalo.

Náčelník dodal, že výběr prostředků bude záviset na konkrétní situaci v "takovém nebo onakém" regionu. Ale prý to neznamená, že Rusko povede jaderné útoky. Vojenský zásah je to poslední a krajní řešení. Viceprezident Akademie pro geopolitické problémy Leonid Ilašov nazval prohlášení generála pustým blafem, protože, aby se mohlo zaútočit proti základnám teroristů kdekoli na světě, je potřeba vědět, kde jsou. Ilašov v této souvislosti dodal, že Rusko už deset let hledá Basájeva a Maschadova na svém území, tak jak chce hledat teroristy kdekoli jinde. Podle Ilašova je důležitější, aby se Rusko spíš staralo o bezpečnost uvnitř vlastní země, aby přes hranie nepronikaly zbraně a žoldáci. Rusko tak nemá kopírovat Spojené státy, které mohou vést preventivní útoky, protože na to mají na rozdíl od Ruska mnohem lepší vybavení.

Agentura AP připomíná, že ruské vedení se podobně vyjadřovalo už v minulosti. Varovalo například sousední Gruzii, že Moskva bude pronásledoval čečenské rebely až na její území, kde se údajně skrývají.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme