50 let od usmíření. Německo a Francie si výročí připomenou v Remeši

François Hollande a Angela Merkelová si v Remeši připomenou usmíření Francie a Německa. Před padesáti lety byla mezi zeměmi podepsána dohoda, která do značné míry přispěla k jejich blízké spolupráci. Kancléřka Merkelová ji označila za jeden z nejvýznamnějších momentů světové historie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident François Hollande s německou kancléřkou Angelou Merkelovou | Zdroj: Reuters

Před padesáti lety podepsali prezident Charles de Gaulle a kancléř Konrad Adenauer jeden z nejdůležitějších světových dokumentů a vytvořili tak předpoklady k tomu, aby Francie a Německo zahájily úzkou a mnohaletou spolupráci, a staly se tak klíčovými hráči v souvislosti s budoucností nové, sjednocené Evropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh výročních oslav francouzsko-německé mírové dohody přiblížil zpravodaj ČRo ve Francii Jan Šmíd

Součástí třídenních slavnostní k příležitosti 50. výročí podepsání dohody je rozsáhlý program konferencí, projekcí, koncertů a výstav věnovaný francouzsko-německým vztahů. Na důležitost budoucí spolupráce obou zemí má odkázat slavnostní ceremoniál v poledne.

Zapojí se i Angela Merkelová a François Hollande, jejichž vzájemné vztahy jsou však chladné. Očekává se ale, že odlišné cesty k záchraně společné evropské měny i rozdílné pohledy na řešení finanční krize ustoupí alespoň během dnešního dne do pozadí.


Zvětšit mapu

Jan Šmíd, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme