58. ročník filmového festivalu začal v Cannes

Dán Lars von Trier, Američan Gus Van Sant či Kanaďan David Cronenberg - to jsou režiséři, kteří budou letos soutěžit o Zlaté palmy. Tak se nazývají ceny, které se již po osmapadesáté budou udělovat na prestižním francouzském filmovém festivalu v Cannes. O vítězných snímcích rozhodne porota, jíž předsedá bosenský režisér Emir Kusturica.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmový festival v Cannes | Zdroj: ČTK

Celý festival zahájil americký režisér Alexander Payne a indická herečka Aíšvarja Rájová, kteří společně uvedli vůbec první soutěžní film z celkového počtu jednadvacet, jenž se v jihofrancouzském městě představí. Je jím francouzský snímek Lemming, jehož námětem jsou nečekané události, které vstoupí do života mladého páru.

Mezi pozvanými hosty, kteří mohli shlédnout první projekci, byli mimo jiných i Catherine Denevueová, Carole Bouquetová či Charlotte Ramplingová. Posledně jmenovaná si ve snímku Lemming zahrála jednu z hlavních rolí a byla také jednou z prvních, kdo se letos jako první mohl projít po rudým kobercem potaženém schodišti festivalového paláce.

Na festivalu, avšak v nesoutěžní komerční sekci, budou mít zastoupení i české filmy. Do Cannes putovaly kotouče se Sametovými vrahy, Horem pádem, Králem zlodějů nebo Románem pro ženy. Diváci si také budou moci užít naší modelky Evy Herzigové, která bude část přenosu vysílaného francouzskou soukromou televizí moderovat.

Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme