62 let od zahájení integrace Evropa řeší, jak překonat krizi

Evropa má za sebou 62 let snah o budování hospodářského a politického společenství. Právě 9. května 1950 vyzval tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman k vytvoření Evropského společenství uhlí a oceli, které se stalo základem pozdější Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Manuel Barroso | Foto: European Commission Audiovisual service

Podle předsedy Evropské komise Josého Barrosa nastal za poslední dva roky velký pokrok v budování skutečné hospodářské unie. Dokonce větší než v minulých 10 letech.

Posílení hospodářského řízení, ozdravení bankovního systému, vybudování ochranného valu pro společnou měnu. Tyto kroky označil Barroso za úspěchy posledních dvou let v boji s hospodářskou krizí.

Zároveň podotkl, že Komise vždy chtěla řešit problémy nejen zavedením úsporných opatření. Stability se podle něj nedá dosáhnout bez zajištění hospodářského růstu. Konsolidace rozpočtů je ale nutná.

„Snížení dluhů a rozpočtových schodků je nezbytné pro vybudování důvěry a nižší ceny půjček. Každé euro utracené na úroky za úvěry bude chybět na tvorbu pracovních míst a na investice,“ řekl Barroso.

O tom, jak podpořit hospodářský růst, budou evropští státníci jednat na mimořádné schůzce za 14 dnů.

Pavel Novák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme