70 kilometrů od Fukušimy se objevila radioaktivita v hovězím

Japonsko hlásí výskyt radioaktivity v hovězím mase. Ve vzdálenosti 70 kilometrů od jaderné elektrárny v něm experti naměřili množství cesia přesahující povolený limit. Zjištěné hodnoty nepředstavují vážnou hrozbu pro lidské zdraví, mohou mít ale negativní dopad na místní zemědělce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatel evakuačního centra nedaleko Fukušimy prochází měřením radiace

Obyvatel evakuačního centra nedaleko Fukušimy prochází měřením radiace | Zdroj: Reuters

Hodnota cesia v hovězím mase dosáhla 510 becquerelů, o deset tedy překračuje povolený limit. Úřady ale provádějí kontrolní měření, protože jde zatím o ojedinělý případ.

Z potravin byly dosud radioaktivní látky zjištěny v listové zelenině a v mléce, což těžce postihuje místní farmáře. Na špatné životní podmínky si ale stěžují i obyvatelé obcí vzdálených dvacet až třicet kilometrů od elektrárny. Právě v této oblasti jim totiž úřady nedoporučují vycházet ven:

„Od doby, kdy vláda oznámila, abychom zůstávali uvnitř, jsou všechny obchody a supermarkety uzavřené a stejně tak i banky. Nemáme ani pohonné hmoty, je pro nás stále těžší se evakuovat,“ říká v nahrávce zveřejněné na internetu starosta obce Minamisoma a žádá o pomoc.

Život v obci je podle něj extrémně těžký a pokud někdo přiveze nějaké dodávky, vždy to je jen na jeho vlastní riziko. Japonská opozice kvůli tomu vládu kritizuje a žádá rozšíření evakuační zóny.

Robert Mikoláš, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme