70 let od masakru v Katyni: Rusko se Polsku neomluví

V těchto dnech si připomínáme sedmdesáté výročí masakru v Katyni. Agenti sovětské NKVD tehdy na Stalinův příkaz postříleli více než dvaadvacet tisíc zajatých polských důstojníků. A rozšířili zprávu o tom, že to udělali němečtí nacisté. Katyň je dodnes předmětem sporů mezi Varšavou a Moskvou. A v těchto dnech se o ní opět intenzivně mluví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Film Katyň

Film Katyň

Příbuzní obětí Katyně se už několik let domáhají spravedlnosti a zažalovali kvůli tomu dokonce Rusko u mezinárodního soudu ve Štrasburku.

„Důvod, proč se tomu tak stalo, je velmi prostý. Ruští prokurátoři totiž v roce 2004 uzavřeli své vlastní vyšetřování tohoto zločinu a dospěli k názoru, že likvidaci polských válečných zajatců nelze považovat za genocidu. Nevznesli tedy proti vlastním lidem žádná obvinění. Závěry vyšetřování navíc Moskva označila jako tajné. A právě tento fakt napadla u soudu ve Štrasburku skupina potomků polských obětí,“ popisoval varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

09_0.mp3

Soud ve Štrasburku se poté až překvapivě rychle začal touto žalobou zabývat. „Tribunál uznal, že obvinění jsou na první pohled opodstatněná a vyzval Rusko, ať se k nim vyjádří. Pokud by soud ve Štrasburku řekl, že argumenty Poláků jsou slabé, tak by kauza Katyň byla zřejmě jednou provždy uzavřena. To se však nestalo. Příbuzní polských důstojníků požadují, aby Rusko otevřelo své archivy a oběti masakru rehabilitovalo. To by bylo pro Poláky uznání, že jejich vojáci byli skutečně zabiti protiprávně,“ pokračoval Petr Vavrouška.

Jasná odpověď Moskvy

Ruská vláda už na prosbu Štrasburku odpověděla. Ale zdá se, že ne podle očekávání Poláků. „Odpověď ruské vlády je podle katyňských rodin velmi arogantní a cynická. Moskva dokonce celou záležitost popisuje jako událost, a ne zločin. Rusko dodává, že oběti rozhodně rehabilitovat nebude a závěry vyšetřování neodtajní.“

„Pro Poláky je to samozřejmě hodně studená sprcha, kdyby se podle jejich názoru podobným způsobem chovalo třeba Německo k obětem holocaustu, tak by to vyvolalo mezinárodní skandál. Na ruskou odpověď však zatím žádná mezinárodní reakce není,“ dodal zpravodaj Českého rozhlasu.

Ve středu se mají v Katyni setkat premiéři Ruska a Polska - Vladimír Putin a Donald Tusk. Otázka katyňského masakru bude určitě jedním z hlavních témat jejich rozhovorů.

Vladiimír Putin | Foto: Jiří Hošek

„Je zřejmé, že Moskva se Polákům omlouvat nebude. Spekuluje se, že Rusové možná předají nějaké archivní dokumenty, které by snad měly upřesnit jména a počet zastřelených polských občanů. Mělo by se jednat o takzvaný Běloruský seznam, který obsahuje zhruba 4 tisíce jmen."

„Dialog mezi Putinem a Tuskem bude mít spíš politický ráz, v sobotu však má na místo dorazit polský prezident Lech Kaczyński. Společně s ním se tam zvláštním vlakem vypraví asi 400 takzvaných katyňských rodin, to už bude určitě daleko emotivnější situace,“ řekl Vavrouška.

V polských občanech je katyňská křivda hluboce zakořeněná, je tedy otázkou, jak přijmou návštěvu ruského premiéra na místech s tak silným historickým odkazem.

„Když jsem si pročítal polské deníky, tak se všechny titulky víceméně shodují, že to bude určitě přelomové setkání. Poláci vzali v potaz gesto ruské televize, která odvysílala film režiséra Andrzeje Wajdy Katyň, a jsou velmi zvědaví, jestli se přeci jen ve slovech Vladimíra Putina neobjeví aspoň náznak omluvy nebo možnosti, že by oběti masakru mohly být rehabilitovány,“ uzavřel varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Petr Vavrouška, Martina Mašková, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme