71letá dýdžejka z Varšavy má na svých diskotékách vždy plno

Život v důchodu nemusí být žádná nuda. Můžete chodit na diskotéky, klidně se tam i zamilovat a tančit až do rána. Nebo se z vás může na stáří stát populární DJ. Nevěříte? Paní Virginia Szmyt z Varšavy má 71 let. V hudebních kruzích ji ale všichni znají pod přezdívkou DJ Wika. Na jejích diskotékách pro seniory je vždy plno. Ona je důkazem toho, že akční život důchodem nekončí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční život (ilustrační foto) | Zdroj: Stock Exchange

Do začátku diskotéky pro seniory zbývá ještě hodina. Paní Virginia Szmyt alias DJ Wika zapaluje v sále vonné tyčinky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Zblízka varšavského zpravodaje Českého rozhlasu Petra Vavroušky

„Pro mě je důležitá atmosféra během hraní. Mám ráda tlumená barevná světla a vůně. A vonná tyčinka navodí velmi příjemnou náladu.“

Atmosféra už je, teď ještě připravit cédéčka. Paní Wika je má schované ve skříni pod mixážním pultem. „Jsou to různé desky; hlavně ale taneční hity, taky naše oblíbené melodie ze 70. let, ale v diskopolo úpravě. Vybírám hudbu našeho mládí, pouštím také rokenrol, protože na něj se skvěle pohybuje. Důchodci mají rádi také rockové balady, no a občas jim zahraji i Madonu nebo Jacksona,“ přibližuje svůj repertoár DJ Wika.

„ I moderní melodie může být dobrá, hlavně aby byla rytmická a dalo se na ni tančit, “ říká mi paní Tereza.

„Tanec má hodně funkcí, pro nás je to jediná možnost, jak se blíže poznat, a kontakt jednoho s druhým je v našem věku velmi důležitý. Řada seniorů už totiž žije sama a moje diskotéky je vrací do kolektivu,“ říká mi DJ Wika.

Zamilovat se je normální

Přiznává, že občas se i někdo na její diskotéce zamiluje. „To je normální. Tím, že zestárnete, neztrácíte emoce. Když se někdo třeba rozvedl, tak si hledá nového partnera pro život. No a diskotéka je pro to ideální.“

„Stává se to. I já jsem tady poznala svého partnera a zamilovala se. To víte, tanec dělá divy. Uvolní člověka, zregeneruje síly,“ dodává neobyčejně vitální 85letá paní Henrika a už mě láká do tance.

Dámy jsou v jasné převaze

Sál se postupně zaplňuje, pánové mají obleky, dámy, které jsou v jasné převaze, musely před zrcadlem strávit hodiny. I paní Tereza:

„Chci si zatančit a je příjemné seznámit se s nějakým pánem – ale jen kvůli tanci. Vážnou známost tady nehledám.“

„Tanec je kvůli pohybu a to, že můžu být s ostatními, je v našem věku hodně důležité. Jsem vdovec a na diskotéce mi není tak smutno,“ přiznává 75letý pan Juzef.

„Tanec léčí nesmělost. Pro někoho je důchod depresivní, má pocit, že ztratil smysl života, no a tanec, kontakt s jinými, může být prostředkem jak ho znovu najít,“ vysvětluje paní Virginia Szmyt.

„Paní Wika to opravdu umí. Když zrovna nehraje, tak rozpoutá debatu nebo nějaké zábavné hry. Je to fajn,“ dodává Juzef. A DJ Wika startuje dnešní diskotéku pro seniory.

„Svět se mění a my musíme s ním. Nemůžu být důchodcem z 19. století, chci být dobrou dýdžejkou, tak musím ovládat počítač, mp3 a mixážní pult,“ říká mi na závěr 71letá Virginia Szmyt.


Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme