Největší námořní akce v dějinách. Vylodění v Normandii nově připomíná i britský památník

Risk je někdy skutečně zisk. Vydat rozkaz k největší námořní akci v dějinách a přitom vědět o nepřízni počasí a rozbouřeném moři, to chtělo skutečně velké odhodlání a odvahu. K úspěchu spojenecké armády v operaci Overlord přispěla i moderní technika a hlavně absolutní převaha. V Den D, od kterého je to v neděli přesně 77 let, se u pobřeží Normandie vylodilo na 200 tisíc vojáků a na to němečtí protivníci skutečně nebyli připravení.

Tento článek je více než rok starý.

Ver-sur-Mer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za hudebního doprovodu dudáků a přeletu francouzské akrobatické letky Patrouille de France památník otevřela francouzská ministryně obrany Florence Parlyová

Za hudebního doprovodu dudáků a přeletu francouzské akrobatické letky Patrouille de France památník otevřela francouzská ministryně obrany Florence Parlyová | Foto: Stephane Mahe | Zdroj: agentura Reuters

Přibližně 20 kilometrů od pláže Sword, patřící do britského sektoru, se nachází město Caen. Jde o jedno z velkých správních měst, která spojenecká vojska chtěla také dobít přímo v 6. června. To se ovšem nepodařilo a ke kompletnímu převzetí kontroly došlo až 21. června.

Právě v ulicích Caen je v těchto dnech vidět výzdoba a lidé mohou navštívit třeba i Muzeum vylodění. Žádné velké akce ale pořádány nejsou.

Před 79 lety Kubiš s Gabčíkem zaútočili na Heydricha. Británie v reakci odvolala podpis mnichovské dohody

Číst článek

Blíž normandským břehům, v obci Luc-sur-Mer, je také slavné Muzeum Atlantického valu. To se ukrývá přímo v bývalém německém bunkru, který také hodně lidí v den výročí navštěvuje.

Na francouzském pobřeží ve vesnici Ver-sur-Mer se v neděli slavnostně otevřel i nový britský památník obětem padlým v roce 1944 při vylodění v Normandii. Pod velením britské armády na normandských plážích v roce 1944 padlo celkem 22 442 mužů a žen. Bylo mezi nimi celkem 38 národností, včetně například francouzského komanda Kieffer.

Za hudebního doprovodu dudáků a přeletu francouzské akrobatické letky Patrouille de France památník otevřela francouzská ministryně obrany Florence Parlyová, píše agentura AFP.

Na stěnách památníku jsou vytesána jména všech obětí v pořadí podle data jejich úmrtí na frontě od 6. června do 31. srpna 1944. Součástí areálu je i pomník civilním obětem, které zemřely po dopadu bomb na normandský venkov. Podle historiků citovaných AFP během tehdejšího léta v Normandii zemřelo až 20 tisíc civilistů. 

Účast veteránů

Z bezpečnostních důvodů byly ceremonie s veterány k uctění památek padlých zrušeny, stejně jako tomu bylo loni. Dva zástupci veteránů vylodění se i přesto oslav zúčastnili.

Prvním byl Američan Charles Norman Shay, který momentálně v Normandii bydlí. Je mu přes 90 let a vylodění na pláži Omaha se účastnil, když mu bylo 19. Druhým je Francouz Léon Gutier, který byl součástí slavného námořního Kiefferova komanda.

Lidé si mohou vylodění připomenout na venkovních akcích, některé si pořádají přímo malé obce za přítomnosti obecních zastupitelů. Stále však platí povinnost nosit roušku a udržovat alespoň rozestupy.

Marie Sýkorová, btk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme