90. výročí konce 1. světové války - Den veteránů

Před 90. lety - 11.11. 1918 v 11 hodin skončila 1.světová válka. Konflikt stál životy skoro 19 milionů lidí. Výročí ukončení bojů si připomněli státníci na několika významných místech. Vzpomínat se bude také v belgickém městě Ypres, které se stalo známé kvůli bojovému plynu. Právě na frontě u tohoto města totiž německá armáda poprvé použila bojový plyn, který později dostal jméno yperit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ypres - vojenský hřbitov

Ypres - vojenský hřbitov | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Na konec války dnes v Ypru vzpomínali především Britové. Po mši se vydal od katedrály svatého Martina průvod čestných jednotek se standartami a vojenskými kapelami. Šli k Mennenské bráně, kudy za války odcházeli vojáci z města na frontu.

Zpátky se tou samou cestou z bojišť nevrátilo téměř půl milionu z nich. V samotné bráně jsou vytesána jména skoro 55 tisíc britských, ale také kanadských nebo australských vojáků, jejichž těla s nikdy nepodařilo najít.

Na jejich památku se troubila poslední večerka a několik tisíc lidí u brány i na yperském náměstí drželo minutu ticha. Dudák zahrál padlým smuteční píseň a zástupci vlád zemí, odkud pocházeli padlí vojáci položili k jejich pomníku věnce. Ve vzpomínkových projevech nejčastěji zaznělo, že na tuto válku se nesmí zapomenout, aby se z ní a nejen z ní lidstvo poučilo.

Den veteránů si připomínají i USA

11. listopad se slaví jako Den veteránů. V den výročí konce I. světové války jim skládají poctu ve většině demokratických zemí. Včetně Spojených států.

V Americe žije skoro 23,5 milionu veteránů. Nejvíc, 7 milionů, jich prošlo válkou ve Vietnamu. Miliony veteránů ale pamatují války od druhé světové, přes Korejskou po 1. válku v zálivu. Veteráni se sice těší veřejné úctě a o jejich záležitosti se stará zvláštní ministerstvo.

Současně ale mnoho z nich trpí problémy v osobním životě a 150 tisíc jich podle úřadů nemá střechu nad hlavou. Tvoří tak celou třetinu populace bezdomovců ve Spojených státech.

Mnoho článků z historie 2. světové války naleznete na našem speciálním webu.

Milan Kopp, Pavel Novák, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme