90letý autokrat Mugabe usiluje ve volbách o dalších pět let vládnutí

Autoritativní vládce Zimbabwe Robert Mugabe se v prezidentských volbách pokusí obhájit své prakticky 33leté postavení v čele země. Jeden z nejdéle vládnoucích mužů planety je často obviňovaný z porušování lidských práv a likvidace svých odpůrců. Kvůli tomu má dokonce zakázaný vstup na území Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe obhajuje svůj post v dnešních volbách

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe obhajuje svůj post v dnešních volbách | Zdroj: Reuters

Pětiletý prezidentský mandát bude obhajovat proti premiérovi Morganu Tsvangiraiovi, který při posledních volbách zvítězil podle oficiálních výsledků v prvním kole. Mugabeho režim to ovšem odmítl, ale po zahraničním nátlaku a ekonomickém kolapsu opozičního předáka později alespoň přizval do vlády.

Robert Mugabe, který taky prošpikoval zemi tajnými agenty a poskytl azyl etiopskému řezníkovi Mengistovi, tak upadl při minulých ukradených volbách definitivně v nemilost mezinárodní komunity. Je tak v západním světě synonymem hloupého diktátora, přestože má tento katolík a komunista v jedné osobě několik vysokoškolských titulů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti prezidentských voleb v Zimbabwe shrnuje Jan Prokeš

Pro mnoho Afričanů je stále hrdinou boje proti kolonialismu a nelze mu upřít zásluhy. Ze Zimbabwe například učinil nejgramotnější africký národ. Mugabeho hříchy ale to vše přebíjí. Svět na počátku tisíciletí pobouřilo vyhánění bělošských domorodců z farem, které režim zdůvodnil potřebou narovnání historických křivd a které se podílelo na hlubokém hospodářském úpadku Zimbabwe.

Ze státního rozhlasu zní hlas více než prakticky 33 let vládnoucího Robert Mugabeho často. Servilnost prorežimní stanice připomíná československou normalizaci, ačkoli hudební vložky jdou s dobou.

Robert Gabriel Mugabe (*21. 2. 1924) je druhým prezidentem Zimbabwe. Jeho předchůdcem byl Canaan Sodindo Banana. Mugabe se stal v roce 1980, kdy Velká Británie uznala nezávislost Zimbabwe, premiérem. V čele země pak stojí od roku 1987. Před vstupem do politiky působil jako učitel.

Ačkoli po posledních zmanipulovaných volbách je součástí vlády i opozice, represe kritiků mocenské elity ale nekončí.

„Odsoudili nás za sledování videa z egyptské revoluce. Bylo nás v tom případu šest, naše vina měla spočívat v podněcování nepřátelství mezi lidmi, kteří přišli na soukromou projekci. Naším záměrem prý bylo vyvolat revoluci v Zimbabwe v egyptském stylu,“ říká studentský aktivista Welcom Zimuto.

Zimuto žije od té doby v nejistotě. Do vězení nemusel nastoupit jen pod podmínkou a nyní čeká na odvolání i na české stipendium.

Prezidentské a parlamentní volby v Zimbabwe se konají právě dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politickou situaci v Zimbabwe hodnotí komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Proti Morganovi Tsvangiraiovi ale hrají problémy v jeho milostném životě. Tsvangirai je polygamista, což by nevadilo, protože v Zimbabwe stejně jako v jižní Africe je polygamie povolená, nicméně dvě zhrzené manželky se prezentovaly ve státem vlastněných médiích.

„Stěžovaly si, že Tsvangirai je nedůvěryhodný člověk, a to může voliče před volbami samozřejmě ovlivnit. Pak záleží na tom, zda volby budou opravdu svobodné a regulérní,“ dodává komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Opoziční politik a premiér Zimbabwe Morgan Tsvangirai vhazuje při prezidentských a parlamentních volbách v Zimbabwe do urny svůj hlas | Foto: Reuters

Jan Prokeš, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme