A. Merkelová obhajovala vznik kontroverzního Dokumentačního centra proti vyhánění

Coby součást německé "identity a vzpomínkové kultury" obhajovala spolková kancléřka Angela Merkelová vznik sporného Dokumentačního střediska proti vyhánění. Šéfka spolkové vlády byla v Berlíně hlavním řečníkem na Dni Vlasti, tedy tradičním setkání německých vysídlenců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: Jiří Hošek

Angela Merkelová ve svém projevu zdůraznila, že projekt dokumentačního střediska, který je trnem v oku hlavně polským politikům, rozhodně nemá přepisovat dějiny.

"Útěk a vyhnání byly bezprostředním důsledkem světové války, kterou rozpoutalo Německo, a zločinů nacismu," uvedla doslova kancléřka.

Zároveň se pokusila rozptýlit obavy Svazu vyhnanců a dalších organizací, že realizace berlínského dokumentačního centra bude znovu odložena. "Je to úkolem příštího legislativního období," upřesnila na setkání vysídlenců Merkelová.

Podle šéfky spolkové vlády přispěli vysídlenci ze Střední a Východní Evropy k německému hospodářskému zázraku a podíleli se na formování dnešní tváře Evropy.

K tématu si přečtěte také:
Steinbachová může dál doufat v křeslo v nadační radě Centra proti vyhánění
Boj o berlínské Centrum proti vyháněním se dál vyostřuje
Vzniku centra proti ve vyhánění v Německu zřejmě nestojí nic v cestě
V Berlíně by mělo vzniknout Centrum proti vyhánění
Merkelová podporuje vznik Centra proti vyhánění
Varšava dál nesouhlasí s berlínským Centrem proti vyhánění

Jiří Hošek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme