A. Pejchal: Lisabon bez dodatku by mohl ohrozit restituční zákonodárství

Vláda je připravena jednat s vedením Evropské unie o připomínce prezidenta Václava Klause k Lisabonské smlouvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sestava mikrofonů pro mluvené slovo | Foto: Pavel Šaman

Prezident chce k dohodě dodatek, který by Českou republiku vyňal z aplikace evropské listiny základních práv, která podle něj může prolomit Benešovy dekrety.

Člen poradního sboru prezidenta republiky, advokát a expert na majetkové právo - Aleš Pejchal ve Dvaceti minutách Radiožurnálu řekl, že Lisabonská smlouva bez dodatku by mohla ohrozit celé restituční zákonodárství.

"Je to o celém restitučním zákonodárství u nás, které je postaveno na tom, že svých majetkových nároků se mohou domáhat toliko čeští občané. Tady v Lisabonské smlouvě máme otázku: jednak diskriminace a jednak otázku evropského občanství, kdy vlastně s diskriminací může přijít kdokoliv, kdo se bude domáhat majetkových nároků," připomněl Pejchal.

Dvacet minut Radiožurnálu
Rozhovor s hlavním aktérem významné události uplynulých hodin vysílá Radiožurnál od pondělí do pátku od 17.30 (před večerními Ozvěnami dne) a v repríze po Stalo se dnes ve 21.30 hodin. Helena Šulcová a Martin Veselovský si zvou osobnosti politiky, ale i vědy, kultury či sportu. Připomínky a náměty k pořadu posílejte na adresu 20minut@rozhlas.cz.
Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Helena Šulcová, Barbora Mocová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme