Raději nekorektní humor než UNESCO. Karneval v Aalstu vypadl ze seznamu kulturního dědictví

UNESCO vyřadilo ze seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva karneval v belgickém Aalstu. Jeho pořadatelé kvůli maskám karikujícím židy čelili obvinění z antisemitismu. Podle UNESCO se podpora takové akce neslučuje s principy organizace. Starosta Aalstu kritiku odmítá a o vyřazení ze seznamu sám požádal. Podle něj jen tak může město dál bez cenzury pokračovat v tradici průvodů, které jsou proslulé satirickými maskami a nekorektním humorem.

Bogota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo organizace UNESCO v Paříži | Zdroj: Reuters

„UNESCO hájí své základní principy důstojnosti, rovnosti a vzájemného respektu mezi lidmi a odsuzuje všechny formy rasismu, antisemitismu a xenofobie,“ stojí v prohlášení, které v pátek na svém zasedání v kolumbijské metropoli Bogotě přijal mezivládní výbor této organizace. Podle něj je opakované používání rasistických a antisemitských vyobrazení a masek v průvodu nepřijatelné.

UNESCO rozšířilo seznam kulturního dědictví, přidalo třeba alpinismus či thajské masáže

Číst článek

Karneval v Aalstu, jehož tradice je dlouhá přes 600 let, byl na seznam nehmotného dědictví zařazen v roce 2010. UNESCO tehdy ocenilo jeho podvratnou atmosféru a to, jak lidé karnevalový průvod využívají jako možnost satiricky komentovat aktuální události.

Loni v březnu ale vzbudil rozruch jeden z alegorických vozů v karnevalovém průvodu, na němž byly umístěny karikatury dvou židů s pejzy, kteří šlapou po pytlích s penězi. Podle židovských organizací šlo o antisemitské zobrazení, pořadatelé ale masky bránili s poukazem na tradici často nevybíravého humoru, jehož terčem jsou i představitelé různých náboženství.

Starosta Aalstu Christoph D’Haese tvrdil, že obvinění z antisemitismu je urážlivé a že dotyční kritici nemají smysl pro humor. Belgická vláda nicméně nakonec sama požádala UNESCO, aby karneval ze seznamu nehmotného dědictví vyřadilo, důvod pro tento krok ale neuvedla.

Na svém současném zasedání výbor UNESCO na prestižní seznam památek zapsal například alpinismus, slovenské drátenictví či tradiční thajské masáže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme