Abbás má v Bílém domě jednat o oživení mírového procesu

Spojené státy se týden po dramatických událostech na Blízkém východě opět pokoušejí oživit mírový proces. Prezident Barack Obama dnes přijme v Bílém domě svého palestinského kolegu Mahmúda Abbáse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás | Foto: Marián Vojtek

Už minulý týden měl jednat s izraelským premiérem Netanjahuem, ten ale návštěvu odložil kvůli krizi kolem izraelské námořní operace. Spojené státy zprostředkovávají nepřímé rozhovory mezi oběma stranami. Prosazují ale, aby Izrael a Palestinci co nejdříve jednali tváří v tvář.

Situaci zkomplikoval izraelský zásah proti flotile s humanitární pomocí. Přímý dialog ale Palestinci odmítali i před tím. Jak řekl Abbásův poradce, chtějí počkat, jestli něco přinesou rozhovory nepřímé. Samotný Abbás opakovaně prohlásil, že s Izraelci k jednomu stolu nezasedne, dokud nepřestanou rozšiřovat židovské osady na okupovaných územích.

Izrael slíbil zmrazit výstavbu na deset měsíců na západním břehu Jordánu, ve východním Jeruzalémě ale takový závazek odmítá. Požadavek Palestinců Izraelci označují za vytváření předběžných podmínek. Palestinci argumentují, že pokud Izrael opravdu usiluje o mír, nemůže prý zároveň rozšiřovat osady.

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme