Abbás naznačil možnost odvolání vlády Hamasu

Jestliže bude palestinská autonomní vláda pod vedením radikálního Hamasu postupovat tak, že by to poškozovalo zájmy palestinského lidu, pak by byl předseda samosprávy Mahmúd Abbás připraven ji odvolat. Jen dva dny před izraelskými volbami to oznámili jeho nejbližší spolupracovníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ulice Ramalláhu | Foto: Jaromír Janev

Prezidentovi palestinské autonomie to umožňuje takzvaný základní zákon, tedy prozatímní ústava. Autonomní parlament by měl vládu Hamasu s 24 ministry schválit příští týden. Radikální hnutí, které zvítězilo v lednových volbách, ale odmítá uznat stát Izrael a přiznat židovskému státu právo na existenci.

Palestinský prezident už oznámil, že navrhl tajná izraelsko-palestinská jednání o konečném vypořádání vzájemných vztahů a o konečném statutu palestinských území. Podle Mahmúda Abbáse by mohlo být míru dosaženo už za rok. Abbás zatím udržel pod svou pravomocí investiční fond, prostřednictvím kterého má kontrolu nad stovkami milionů dolarů zahraniční pomoci.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme