Abbás oznámil odklad lednových voleb na palestinských územích

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás oznámil, že prezidentské a parlamentní volby plánované na leden budou odloženy. Vedení samosprávy původně volby vypsalo na 24. leden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ulice Ramalláhu | Foto: Jaromír Janev

Radikální hnutí Hamas, které ovládá palestinské pásmo Gazy, vzápětí ale oznámilo, že na tomto území, obývaném 1,5 milionem Palestinců, volby znemožní. Rozhodnutí o volebním termínu označil Hamas za nelegální a neústavní.

Abbás již dříve tento měsíc prohlásil, že se kvůli stagnujícím mírovým rozhovorům s Izraelem nebude ucházet o další mandát předsedy samosprávy. Na otázku, zda bude ochoten setrvat ve své funkci do uspořádání voleb, neodpověděl.

Palestinci naposledy volili poslance v lednu 2006. Ve volbách zvítězil Hamas, který ale nesestavil pro zahraniční partnery přijatelnou vládu. V roce 2007 se Hamas zmocnil pásma Gazy a od té doby mají obě palestinská území rozdílné vlády.

Svět a Izrael jedná pouze s tou na západním břehu Jordánu, kde má hlavní slovo Abbásova strana Fatah.

Marika Táborská, Markéta Ševčíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme