Po masových protestech alžírský prezident ustoupil. Buteflika nebude popáté usilovat o úřad

Alžírský prezident Abdalazíz Buteflika v pondělí po masových protestech oznámil, že nebude znovu kandidovat na post hlavy státu. Zároveň odložil volby plánované na 18. dubna, slíbil změny ve složení vlády a politické i ekonomické reformy. Svou rezignaci podle místní televize vzápětí oznámil i premiér Ahmad Ujahjá.

Alžír Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současný alžírský prezident Abdalazíz Buteflika během voleb v roce 2017. | Foto: Zohra Bensemra | Zdroj: Reuters

Dvaaosmdesátiletý Buteflika, který trpí od roku 2013 následky mrtvice, se měl o svůj mandát v dubnu ucházet už popáté. Proti tomu se však v únoru zvedla nebývalá vlna protestů.

Alžířané oslavují rozhodnutí prezidenta nekandidovat. | Foto: Zohra Bensemra | Zdroj: Reuters

Podle agentury Reuters do ulic vycházely každý den desítky tisíc Alžířanů všech společenských vrstev. Na stranu protestujících se minulý týden přidalo i několik poslanců Buteflikovy vládní Fronty národního osvobození (FLN), kteří rezignovali na své funkce.

OBRAZEM: Protestní pochod u příležitosti MDŽ v Instanbulu rozehnali policisté slzným plynem

Číst článek

Prezident minulý týden vydal prohlášení, v němž varoval před nepokoji, které by mohly Alžírsko destabilizovat. Situaci se už dříve pokusil uklidnit příslibem, že v případě zvolení nebude mandát zastávat celé volební období.

Nynější protesty v zemi, která je významným producentem ropy a zemního plynu, jsou největší od takzvaného arabského jara z roku 2011.

Buteflika byl poprvé zvolen v roce 1999 a přičítají se mu zásluhy za ukončení více než deset let trvající občanské války mezi vládou a islamistickými povstalci, která za sebou zanechala asi 200 tisíc mrtvých. Od mozkové příhody v roce 2013 na veřejnosti nemluvil. O svém rozhodnutí proto informoval v prohlášení, které vydal prezidentův úřad.

Prezident v pondělí také slíbil, že do konce roku předloží návrh nové ústavy, kterou by lidé měli schválit v referendu.

Alžírské protesty proti opětovné kandidatuře současného prezidenta | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme