Abdulláh Abdulláh asi odstoupí z 2. kola afghánských voleb

Už za týden by se mělo v Afghánistánu uskutečnit druhé kolo prezidentských voleb. Utkat by se v nich měl dosavadní prezident Hámid Karzaí a bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh. Ten ale v posledních hodinách naznačuje, že ze souboje odstoupí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby v Afghánistánu | Zdroj: ČTK

Hrozí prý totiž, že hlasování bude opět zmanipulované ve prospěch Karzaího, stejně jako tomu bylo v prvním kole. Abdulláh požadoval sesazení šéfa Nezávislé volební komise, která podvody ve prospěch dosavadního prezidenta v srpnu umožnila. To se ale zatím nestalo.

OSN zase chtěla, aby se snížil počet volebních míst, a hlasování se tak dalo lépe hlídat. Komise ale naopak počet uren ještě zvýšila. Během víkendu by měl Abdulláh oznámit, jestli kvůli tomu opravdu z voleb odstoupí.

Karzaí trval na tom, že křeslo obhájil už v prvním kole. Když se ale odečetly zfalšované hlasy, spadl jeho zisk pod padesát procent a právě z toho vzešla nutnost zorganizovat ještě jedno hlasování.

Pokud by jediný Karzaího protikandidát opravdu odpadl, musela by patrně prezidentovo sporné setrvání v úřadu posvětit afghánská justice.

Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme