Abdulláh odstoupil z prezidentských voleb

Pokud se příští sobotu v Afghánistánu opravdu uskuteční druhé kolo prezidentských voleb, bude mít jediného kandidáta - dosavadního prezidenta Hámida Karzaího. Jeho protivník Abdulláh Abdulláh totiž oznámil, že ze souboje odstupuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdulláh Abdulláh, odstupující kandidát na post afghánského prezidenta. | Foto: AFP

Úřady nesplnily požadavky k zajištění férového průběhu voleb, na kterých trval. V srpnu totiž stejní úředníci posvětili při prvním kole rozsáhlé podvody ve prospěch Karzaího.

Abdulláh řekl, že se rozhodl odstoupit s těžkým srdcem, tento svůj krok ale chystal několik dní. Zdůraznil však, že své příznivce nevyzývá k bojkotu hlasování. Stále ale není jisté, jestli druhé kolo vůbec bude. Podle západních diplomatů je už delší dobu jasné, že nikoli.

Druhé kolo si prý ve skutečnosti nikdo nepřeje kvůli špatnému počasí, hrozbám povstalců a hlavně kvůli riziku dalších podvodů. Otázkou prý bylo, zda se Abdulláh stáhne v klidu, anebo vyhlásí bojkot a otevřenou revoltu.

Činitelé OSN se podle britského deníku The Guardian pokoušejí v zákulisí dojednat, aby Abdulláh uznal Karzaího prezidentem výměnou za podíl na moci.

Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme