Abedi před útokem volal matce, tvrdí libyjská policie. Loučil se a prosil o odpuštění

Manchesterský sebevražedný útočník Salman Abedi několik hodin před atentátem telefonoval své matce a žádal ji o odpuštění. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na mluvčího libyjských zvláštních policejních sil Ahmada bin Saláma. Abedi se s matkou loučil, tvrdí mluvčí.

Tripolis (Libye) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manchesterský sebevražedný útočník Salman Abedi. | Zdroj: ČTK

Bin Salám potvrdil, že matka dvaadvacetiletého Salmana a tři z jeho sourozenců byli v Libyi předvoláni k výslechu. Abediův bratr Hashem a jeho otec byli v Tripolisu ve středu zatčeni.

Žena vyšetřovatelům řekla, že její syn z Libye odcestoval pouhé čtyři dny před pondělním atentátem a pak jí zavolal v den jeho spáchání.

Sestra atentátníka z Manchesteru: Chtěl pomstít muslimské děti, všude je zabíjejí

Číst článek

„Loučil se," řekl bin Salám. Libyjští vyšetřovatelé se na základě výpovědi atentátníkova mladšího bratra domnívají, že „atentátník jednal sám".

Podle bin Saláma Hashem vyšetřovatelům řekl, že Salman se naučil vyrábět výbušniny na internetu a chtěl se přičinit o „vítězství Islámského státu".

Britští vyšetřovatelé si jsou jistí, že za útok, jenž si vyžádal 22 obětí na životech, je spoluodpovědná celá skupina lidí.

Pomsta

Sebevražedný atentátník z Manchesteru byl poháněn „touhou po pomstě" za ubodání přítele skupinou mladíků. Řekl to agentuře AFP přítel rodiny Salmana Abediho. Podle britských médií skupina mladíků zabila před rokem v Manchesteru Abdula Wahaba Hafidaha, který je stejně jako Abedi libyjského původu.

Abediův známý pod podmínkou anonymity řekl, že událost vyvolala hněv mezi mladými Libyjci v Manchesteru „a zejména u Salmana, který jasně vyjádřil svou touhu po pomstě", informovala AFP.

„Podařilo se nám uklidnit mladíky ze čtvrti, kteří se cítili být útokem zasaženi coby muslimové, ale zdá se, že Salman na incident nezapomněl," řekl zdroj. „Já osobně jsem s ním hovořil a pokoušel jsem se ho přesvědčit, že šlo jen o kriminální čin," dodal rodinný přítel.

Podle britských médií osmnáctiletého Abdula Wahaba Hafidaha nejdřív pronásledovala a poté zabila skupina mladíků. Obviněno bylo 13 mladíků ve věku 14 až 20 let. Proces s nimi stále běží.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme