V peruánském vězení zemřel Abimael Guzmán. Vůdce komunistických rebelů v něm strávil téměř 30 let

V peruánském vězení zemřel Abimeal Guzmán, vůdce maoistické povstalecké organizace Světlá stezka, odsouzený za terorismus. Zdravotní stav šestaosmdesátiletého profesora filosofie se v posledních týdnech zhoršoval. Podle peruánského ministra vnitra Waltera Ayala zemřel Guzmán po skoro 30 letech ve vězení na „všeobecnou infekciů.

Lima Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V peruánském vězení zemřel Abimeal Guzmán (na snímku z roku 1992), vůdce maoistické povstalecké organizace Světlá stezka, odsouzený za terorismus | Foto: Anibal Solimano | Zdroj: Reuters

Při návštěvě Číny v 60. letech zaujal Guzmána tamní komunismus a chtěl ho dostat i do Peru prostřednictvím třídního boje.

Gang v Peru požadoval za covidové lůžko ve státní nemocnici 457 000 korun. Policie zatkla devět lidí

Číst článek

Guzmánovi rebelové ze Světlé stezky zabili v konfliktu v peruánském vnitrozemí podle odhadů mezi roky 1980 a 2000 asi 69 tisíc lidí. Bezvadně plánované útoky, síť špionů a unikání zatčení udělaly z vůdce povstalců skoro legendu.

Zadržet se ho podařilo v roce 1992. Úřady ho pak médiím předváděli v pruhovaném vězeňském úboru, který se v Peru nepoužívá. Následně dostal Guzmán dva doživotní tresty.

Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme