Abnormální mrazy v Rusku ustupují, má se oteplit

Silné mrazy svírají už několik týdnů také Rusko, na východě země teploty v minulých dnech klesly i pod 50 stupňů mrazu. Přestože jsou obyvatelé největší země světa na nízké teploty během zimní sezóny zvyklí, letošní mrazy podle odborníků přesahují běžnou normu. Od začátku roku už kvůli nim zemřelo v Rusku přes 200 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arktické mrazy sevřely také ruskou metropoli Moskvu | Zdroj: Reuters

Dnes se v Moskvě oteplilo z minus 30 na minus 23 stupňů Celsia. V Jakutsku však stále padají teplotní rekordy, kdy teploty klesají k minus 40 stupňům Celsia. A například na poloostrově Jamal teploty v noci klesají až k minus 50 stupňům Celsia.

Přestože je Rusko připravené abnormálním mrazům čelit, lékaři letos registrují řadu případů omrzlin a paradoxně i popálenin, protože lidé v mrazech používají mnohem víc přímotopů, ze kterých často vznikají požáry.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zimě v Rusku jsme v Ranním Radiožurnálu mluvili s tamní zpravodajskou Lenkou Kabrhelovou.

Ruská média hlásila i problémy související s chátrající komunální infrastrukturou. Zhruba před 10 dny se objevily zprávy, že v Petrohradu se část jedné čtvrti ocitla na poměrně dlouhou dobu v mrazech bez tepla.

Také v Rusku, podobně jako v Evropě, vedou mrazy ke zvýšené spotřebě energie a podle některých názorů s tím mohou souviset zprávy o menších dodávkách plynu z Ruska do Evropy, přestože společnost Gazprom tvrdí, že důvodem není domácí vyšší spotřeba, ale údajně to, že kvůli mrazům víc odčerpává Ukrajina. Ta to však popírá.

Kvůli silným mrazům dokonce některé úřady musely přijímat speciální opatření. Vidět je to hlavně ve školství. Děti v řadě regionů dostaly speciální mrazové prázdniny. Třeba ve Volgogradské oblasti už žáci týden nechodí do školy.

Také v Moskvě, poté co v pondělí udeřily 30 stupňové mrazy, základní školy nechaly na uvážení rodičům, zda své děti do školy přivedou. Opatření jsou ale většinou regionální.

Meteorologové ale přišli s povzbudivou zprávou. V noci na středu se má zvednout teplota na minus 15 stupňů Celsia a v dalších dnech se má ještě více oteplovat. Zároveň však má hustě sněžit.

Lenka Kabrhelová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme