Ace Cougar - nebezpečný Bludný Holanďan u břehů Aljašky

V severním Pacifiku se stále drží nad hladinou velká japonská nákladní loď Ace Cougar, která se začátkem týdne převrátila na bok. Americké helikoptéry tam tehdy dramatických okolností zachránily všech 23 členů posádky, z nichž jeden byl zraněn. Nákladní loď se 4813 japonskými automobily na palubách teď neovladatelná vplula do amerických pobřežních vod.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Ace Cougar se potápí

Loď Ace Cougar se potápí | Foto: AFP

K lodi zanedlouho po záchranné operaci dorazil americká hlídková loď Rush americké Pobřežní stráže. Američtí námořníci zjistili, že se plavidlo přestalo dále potápět. Leží stále na boku a kormidlo a lodní šroub má nad hladinou. Americký kutr Rush proto zůstal u lodi hlídkovat. V severním Pacifiku teď fouká severovýchodní vítr rychlostí asi 30 kilometrů za hodinu. To stačí k tomu, aby se loď pohybovala rychlostí 3 až 4 kilometry v hodině. Loď tak samovolně vplula do amerických vod asi 200 kilometrů jižně od ostrova Atka.

Ace Cougar plul pod singapurskou vlajkou, ale patří Japoncům, což jen častá praxe. Lodní společnosti plují často pod cizí vlajkou z daňových a pojišťovacích důvodů. Tokijská společnost Mitsui OSK Lines se už k zodpovědnosti za loď přihlásila a rozhodla se cenný náklad zachránit. Objednala si na to specializované americké firmy. Ty dnes ráno vyslaly k Ace Cougar tažnou loď a opravárenský remorkér. Jedna loď připluje z aleutského Dutch Harboru zítra a druhá dorazí k Ace Cougar ze vzdáleného Seattlu až ve středu.

Odborníci tvrdí, že by většina aut na palubě mohla vydržet. Jsou totiž pevně připoutána proti pohybu na vlnách. Kdyby se utrhla vozidla, která jsou teď na pravoboku nahoře, strhla by sebou další a podle odborníků by se loď převrátila dnem úplně nahoru. To se ale nestalo.

4 813 přepravovaných aut je na lodi umístěno na 14 patrech nad sebou. Pro zajímavost, víc než polovinu tvoří Mazdy 3 nebo Mazdy CX7, dále jsou tam Lexusy, Toyoty a Mitsubishi a další značky. Dohromady je tam aut za víc než 100 miliónů dolarů, některá jsou určitě zatopená, ale tak 2 třetiny prý mohly "přežít" a Japonci je chtějí zachránit.

Stále však hrozí zamoření pobřeží Aljašky ropnými produkty. Na Ace Cougar je 550 tun topného oleje a nafty. Něco určitě uniklo, protože se za lodí táhl 3 až 5 kilometrů dlouhý lesklý pás. Ale olejová vrstva byla tenká. Američané teď pravidelně měří okolí lodi a vypadá to, že nádrže zatím moc nepropouštějí. Aljašské ministerstvo ekologie z toho ale samozřejmě má největší obavy.

Záchranná operace tak ohromného plavidla je velmi riskantní. Nikdo totiž neví, co se v útrobách Ace Cougar stalo. Ani to, že se překvapivě drží na hladině, není zárukou. Podobná situace totiž nastala také u aleutských břehů před dvěma lety s lodí, která vezla po malajsijskou vlajkou 66 tisíc tun sojových bobů do Číny. Posádka tehdy na neovladatelné lodi zůstala. Po dvou dnech se ale nákladní plavidlo náhle rozlomilo a potopilo se. Do oceánu tehdy uniklo přes 1,2 milionu litrů nafty a zahynulo 6 členů posádky.

Loď se nedá opravovat jinde než v amerických docích. A toho se samozřejmě ekologové hodně obávají. Kdyby se totiž 200 metrů dlouhá nákladní loď potopila nedaleko břehů, byla by následná ekologická katastrofa ještě horší.

nehoda lodi Ace Cougar | Foto: AFP

Záchrana posádky byla dramatická

Když loď začala před několika dny vysílat signál SOS, byla od pevniny asi 370 kilometrů. Americké námořnictvo hned vyslalo na pomoc námořníkům letouny Herkules. Ty dorazily za necelou hodinu a shodily přesně velké záchranné nafukovací rafty. Valící se voda je ale všechny postupně nahnala pod loď. Pak už doletěly pomalejší dopravní helikoptéry a ty spouštěly nafukovací čluny na palubu.

Loď ale byla tak nakloněná, že se k nim nikdo z námořníků nemohl dostat. K plavidlu Ace Cougar poté dorazila i obchodní loď, ale na rozbouřeném moři nemohla zahákovat, takže se námořníci neměli z vraku jak dostat. V tu dobu jim také došly baterie v ruční vysílačce.

Posádka tak musela čekat na to, co dalšího Američané podniknou. Přeplavat na dopravní loď by bylo iluzorní. Vlny dosahovaly výšky 3 metry a více a voda měla teplotu jen 8 stupňů Celsia. Navíc sešplhat z lodi nešlo, námořníci se museli stáhnout na horní hranu pravého boku, protože Ace Coagar už ležel na boku v úhlu 80 stupňů.

Takže jedinou možností byly helikoptéry Pave Hawk americké Národní gardy a Pobřežní stráže se záchranáři na laně. Tyto vynikající stroje - zdokonalená verze známých Blackhawků - mají naštěstí velký dolet. V rozmezí půl hodiny námořníky vysvobodily tři americké vojenské helikoptéry.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme