Adam Al-Mismárí: My už s Kaddáfím dál nemůžeme žít

Západní spojenci podnikli třetím dnem nálety na cíle v Libyi. Intervenci pod záštitou OSN kritizoval šéf Ligy arabských států Amr Músá, který zpochybnil především bombardování. Podle něho si prý vyžádalo mnoho civilních životů. Mrtví civilisté jsou ale podle vyslance libyjské povstalecké vlády v České republice Adama Al-Mismárího oběťmi libyjského vůdce Kaddáfího, který je už dříve zabil, schovával a nyní pohodil a označil za oběti leteckých náletů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Al-Mismárí, libyjský lékař | Foto: Šárka Ševčíková

Vy máte opravdu ověřené informace z místa, že nejde o oběti na civilním obyvatelstvu?

Ano, on ty lidi zabil už skoro před měsícem. Zvlášť kolem měst Tripolis, Zavíja a Misráta. Pozůstalí nedostali mrtvoly, Kaddáfí je někam schoval do lednic a vydává je za oběti leteckých útoků spojenců. To ví všichni Libyjci i povstalecká vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyslanec.mp3

O situaci má jednat i Liga arabských států. Podle toho, co řekl britský ministr zahraničí, tak generální tajemník Ligy Amr Músá stále podporuje naplňování rezoluce Rady bezpečnosti OSN k Libyi, zatímco deník ze Spojených arabských emirátů cituje generálního tajemníka tak, že nesouhlasí s tím, co se teď děje v Libyi.

Amr Músá nemá právo sám takhle rozhodnout. Já si myslím, že je to člověk, kterému Kaddáfí stále platí. V žádné arabské zemi vláda své obyvatele letecky nebombardovala. Rozhodnout musíme my, jako Libyjci a ne Liga arabských států. My už známe Kaddáfího 40 let. My víme, jak se Kaddáfí chová, že dokáže někomu platit miliony a miliony a on pak za Kaddáfího mluví. To se týká také Amra Músávího, je to jeho styl.

Jak moc pomohla povstalcům bezletová zóna?

Moc jim pomohla. Povstalci se z Benghází dostali už 160 kilometrů za město a postupují dál k Tripolisu. My už s Kaddáfím nemůžeme žít dál. To není možný, dál už to nejde.

Václav Pešička, Karolína Koubová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme