Putin a spol. Demokraté chtějí záznamy více hovorů, Trump mohl podle nich ohrozit bezpečnost

Předseda výboru pro kontrolu tajných služeb americké Sněmovny reprezentantů Adam Schiff v neděli řekl, že Kongres je odhodlán získat přístup k záznamům o telefonních hovorech prezidenta Donalda Trumpa s ruským protějškem Vladimirem Putinem a dalšími světovými vůdci. Schiff podle agentury Reuters poukázal na obavy, že Trump mohl ohrozit národní bezpečnost.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda kongresového výboru zabývajícího se zpravodajskými službami Adam Schiff. | Foto: Al Drago | Zdroj: Reuters

„Myslím, že prvořadou potřebou je tu ochránit národní bezpečnost Spojených států a zjistit, zda v konverzacích s dalšími světovými vůdci a zvláště s Putinem prezident rovněž oslaboval naši bezpečnost způsobem, o němž se domníval, že mu osobně pomůže v jeho kampani,“ řekl demokrat Schiff v pořadu televize NBC Meet the Press.

Doufáme, že naše besedy s USA se nezveřejní, zní z Kremlu po požadavku demokratů

Číst článek

Opoziční demokraté tento týden zahájili kroky k ústavní žalobě na prezidenta, neboli k impeachmentu, kvůli červencovému telefonátu Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Republikán Trump podle anonymního oznamovatele vyvíjel nátlak na Kyjev, aby vyšetřoval bývalého viceprezidenta Joea Bidena v souvislosti s dřívějším působením jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě. Biden je favoritem na demokratickou kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2020.

Prezidentovi spolupracovníci si podle tvrzení stěžovatele byli okamžitě vědomi toho, že Trumpova vyjádření jsou nanejvýš problematická, a Bílý dům se proto později snažil co nejvíce ztížit přístup k plnému přepisu telefonátu.

Schiff zdůraznil, že členové jeho výboru si chtějí zjednat přístup k dokumentům o konverzacích s Putinem nebo dalšími vůdci i v případě, že byly uschovány stejně jako hovor se Zelenským v tajné elektronické složce.

Výbor pro kontrolu tajných služeb se podle Schiffa s dotyčným oznamovatelem dohodl, že výbor navštíví. Schiff doufá, že to bude velmi brzy. Jeho totožnost přitom má zůstat utajena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme