Konec Admirála Kuzněcova? Požár na ruské letadlové lodi způsobil škody za 95 miliard rublů

Škody způsobené nedávným požárem na jediné ruské letadlové lodi se prakticky rovnají její zbytkové hodnotě, o jejím dalším osudu není rozhodnuto. Napsal to ruský list Kommersant s odvoláním na experty ruské Severské flotily. Požár, který si minulý týden vyžádal dva mrtvé, vypukl na lodi Admiral Kuzněcov během oprav v Murmansku na severu Ruska.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár, který si minulý týden vyžádal dva mrtvé, vypukl na lodi Admiral Kuzněcov během oprav v Murmansku na severu Ruska (ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons

Škoda způsobená požárem se odhaduje na 95 miliard rublů (35 miliard korun), přičemž nynější hodnota lodi, vyrobené v roce 1985, dosahuje částky 110 miliard, napsal ruský list.

Na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov vypukl ve strojovně požár. Nejméně jeden člověk nepřežil

Číst článek

Armáda se podle něj nyní rozhoduje, zda má smysl vážně poškozenou loď opravovat, či zda plavidlo odepsat.

Požár na lodi vyvolala jiskra při svářecích pracích. Oprava začala poté, co se v únoru 2017 loď vrátila ze Středozemního moře, kde se zúčastnila vojenských operací v Sýrii. Opravy měly být dokončeny v roce 2022, kdy se měla jediná ruská letadlová loď vrátit do služby.

Smolná loď

U syrských břehů zanechal Admirál Kuzněcov podle expertů spíše rozpačitý dojem. Loď budila posměch oblaky hustého černého kouře z komína, naznačující problémy s pohonem. A kritika zazněla poté, co při přistávacím manévru havarovala dvě letadla. Námořnictvo později oznámilo, že vynaloží desítky miliard rublů na modernizaci.

Smůla ruskou letadlovou loď provází dlouhodobě – loni v říjnu se v Murmansku potopil obří plovoucí dok právě v okamžiku, kdy z něj Admirál Kuzněcov vyplouval. Plavidlo zasáhl jeden ze dvou padajících jeřábů.

Interfax před týdnem napsal, že oprava lodních turbín bude muset být rozsáhlejší, než se plánovalo. Nemělo by to však ovlivnit termín dokončení oprav v roce 2022.

Jediná ruská letadlová loď byla známá pod pěti názvy: projektovala se s označením Sovětský svaz, v roce 1987 byla spuštěna na vodu jako Riga, dostavovala se pod názvem Leonid Brežněv, zkoušky absolvovala jako Tbilisi a v roce 1990 byla konečně pojmenována po sovětském admirálovi Kuzněcovovi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme