Na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov vypukl ve strojovně požár. Nejméně jeden člověk nepřežil

Požár na jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která podstupuje opravy v severoruském Murmansku, se rozšířil ze 120 na 600 metrů čtverečních, uvedla agentura Interfax s odvoláním na informace z místa. Oheň byl později lokalizován a nešíří se. Nehoda si vyžádala nejméně jednu oběť, počet zraněných podle agentury TASS stoupl na dvanáct. Neznámý zůstává osud jednoho nezvěstného.

Murmansk (Aktualizováno: 22:35 12. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov | Foto: 333 Squadron, Norwegian Royal Airforce/NTB Scanpix | Zdroj: Reuters

„Do nemocnic bylo převezeno celkem 12 zraněných, z nichž deset bylo zachráněno při hašení požáru. Stav jednoho je hodnocen jako vážný. Většina se přiotrávila zplodinami z požáru,“ řekl nejmenovaný zdravotník.

Většina se přiotrávila kouřem, ale pětatřicetiletý dělník z opravárenských loděnic Zvezdočka utrpěl zranění lebky. Na palubě v době požáru byli i členové posádky.

Interfax původně informoval o třech pohřešovaných, naposledy viděných v podpalubí, dva se však později podařilo najít. Jeden člověk se tak stále pohřešuje. Podle zdroje agentury TASS jím je muž, který se hned, jak se objevil kouř, rozhodl slézt k místu, kde se svářelo, aby pomohl při bezpečné evakuaci lidí. List Kommersant informuje, že se může jednat o kapitána Viktora Izmajlova, který měl opravy na starosti.

„Požár podle předběžných údajů vypukl v prvním úseku strojovny, z horní paluby stoupá hustý černý dým,“ řekl TASS nejmenovaný zdroj z místa požáru. Záchranáři a hasiči podle něj z lodi dostali osm pracovníků. Požár asi vypukl během sváření a zachvátil plochu 120 metrů čtverečních.

Admirál Kuzněcov je zpátky v Rusku. Posádku doma vítali jako hrdiny

Číst článek

Loď začali opravovat poté, co se v únoru 2017 vrátila ze Středozemního moře, kde se zúčastnila vojenských operací v Sýrii.

Smolná loď

U syrských břehů zanechal Admirál Kuzněcov podle expertů spíše rozpačitý dojem. Loď budila posměch oblaky hustého černého kouře z komína, naznačující problémy s pohonem. A kritika zazněla poté, co při přistávacím manévru havarovala dvě letadla. Námořnictvo později oznámilo, že vynaloží desítky miliard rublů na modernizaci.

Smůla ruskou letadlovou loď provází dlouhodobě – loni v říjnu se v Murmansku potopil obří plovoucí dok právě v okamžiku, kdy z něj Admirál Kuzněcov vyplouval. Plavidlo zasáhl jeden ze dvou padajících jeřábů.

Interfax před dvěma dny napsal, že oprava lodních turbín bude muset být rozsáhlejší, než se plánovalo. Nemělo by to však ovlivnit termín dokončení oprav v roce 2022, kdy se má Admirál Kuzněcov vrátit do služby.

Jediná ruská letadlová loď byla známá pod pěti názvy: projektovala se s označením Sovětský svaz, v roce 1987 byla spuštěna na vodu jako Riga, dostavovala se pod názvem Leonid Brežněv, zkoušky absolvovala jako Tbilisi a v roce 1990 byla konečně pojmenována po sovětském admirálovi Kuzněcovovi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme