Rodný dům Hitlera bude využívat rakouská policie, ministerstvo vnitra vypíše architektonickou soutěž

Rodný dům někdejšího nacistického diktátora Adolfa Hitlera v hornorakouském městě Braunau am Inn bude využívat policie. V úterý o tom informovalo rakouské ministerstvo vnitra. Kvůli přestavbě domu úřad ještě tento měsíc vypíše celoevropskou architektonickou soutěž, jejíž výsledek by měl být znám v první polovině příštího roku.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodný dům Adolfa Hitlera v rakouském městě Branau am Inn včetně kamene s nápisem "Míru, svobodě a demokracii, nikdy znovu fašismu, miliony mrtvých jsou varováním" | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

„Tím, že dům bude v budoucnu využívat policie, dáváme jasně najevo, že budova už nikdy nemůže sloužit jako vzpomínka na nacismus,“ prohlásil rakouský ministr vnitra Wolfgang Peschorn.

Dům, v němž se v roce 1889 narodil nacistický diktátor Adolf Hitler a v němž strávil první měsíce života, je majetkem rakouského státu. Vláda ve Vídni ho vyvlastnila na základě zákona přijatého parlamentem před necelými třemi lety. Krokem chtělo Rakousko zabránit neonacistům, aby se k Hitlerovu rodišti sjížděli jako na poutní místo.

Agentura DPA připomíná, že po rozhodnutí o vyvlastnění se rozhořel právní spor mezi někdejší majitelkou nemovitosti a rakouským státem o výši odškodnění. Žena zatím získala 812 000 eur (20,75 milionu korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme