Advent uvozuje svátek sv. Ondřeje

Dnešek je 1. svátkem nadcházejícího Adventu. Připomíná svatého Ondřeje, patrona rybářů, řezníků, horníků, ale i dívek, které by se chtěly vdávat. Ondřej byl jedním z Kristových apoštolů, který za šíření víry zemřel mučednickou smrtí na kříži.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel sv. Ondřeje v Patrasu

Kostel sv. Ondřeje v Patrasu | Foto: Pavel Novák

Stal se národním patronem - ochráncem v několika zemích například Rumunsku, Rusku nebo Skotsku. Podle legendy skončila světská pouť apoštola Ondřeje ve městě Patras na řeckém poloostrově Peloponés. A tam se vydal i náš zpravodaj Pavel Novák.

V centru čtvrtmilionového města Patras stojí dva kostely zasvěcené svatému Ondřejovi. Jsou hned vedle sebe. Starší bazilika z první poloviny 19.století a nová katedrála o 130 let mladší. Je největším svatostánkem na Balkáně a jedním z největších v Evropě. Vejde se do něj 5 a půl tisíce věřících. Impozantní je výška centrálního dómu. 46 metrů. Na kupoli stojí pětimetrový pozlacený kříž. Tato katedrála stojí jen několik kroků od místa, kde apoštol Ondřej na kříži ve tvaru X v roce 70 našeho letopočtu skonal.

"Ondřejovo tělo bylo původně pohřbeno tam, kde dnes stojí starý kostel. V jeho postranní lodi je relikviář s částí světcovy lebky, malíčkem a kousky kříže." Říká mi průvodkyně Marianna Lioliousová.

Vyšli jsme tedy z obrovité katedrály a zamířili k menší svatyni. Vedle ní vedou strmé schody do podzemní krypty. Dnes obložené bílým mramorem. Tehdy to asi byl obyčejný hrob. "Tady apoštola Ondřeje pochovali. Proto nad tímto místem postavili v 19.století starou katedrálu."

Dnes je hrob prázdný. Ondřejovy ostatky nechal ve 4.století odvézt byzantský císař do Konstantinopole. Odtamtud se dostaly do kostela ve městě Amalfi v italské Kampánii. Lebka skončila ve svatopetrské bazilice v Římě. Až v roce 1964 vrátil část relikvií papež Pavel VI. zpět do Patry. Většina kostí svatého Ondřeje tedy sice leží v Itálii, ale v Patrasu mají něco, co jinde nenajdete. Přímo v kryptě prýští svatý léčivý pramen.

Nad vstupem ke svatému místu je nápis vyzývající poutníky k zamyšlení. Průvodkyně Marianna Lioliousová mi jej přečetla. "Omyj tu své hříchy, nejen svou tvář." Na tomto nápisu je zajímavé, že v řečtině je to palindrom. Tedy věta, která se čte zpředu i pozpátku stejně.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme