Adventní Vídeň se Čechům ještě neokoukala

Vyrážet za vánoční atmosférou do sousedních zemí se už pro Čechy stalo samozřejmostí. Seznam těch nejlepších vánočních trhů za našimi hranicemi by pochopitelně nebyl kompletní bez rakouské metropole. Adventní Vídeň se českým návštěvníkům pořád ještě neokoukala. Naopak, zdá se, že to tam mají čím dál tím radši.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vídeň

Vídeň | Foto: Petr Veber | Zdroj: Český rozhlas

„Já vám vrátím ten hrníček...“ Paní Dvořáková se už ani nesnaží mluvit německy, když nese zpátky ke stánku prázdné hrnky od punče. Je to jakoby samozřejmé. Vídeň je teď před Vánoci českým městem ještě víc než kdy jindy.

Kromě trhů Vídeň v adventu láká také na umění, aktuálně třeba na Magrittovu výstavu v Albertině. Přespolní Češi ale často jezdí do Vídně na otočku, a tak mají sotva čas vystát si frontu v galerii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu Vojtěcha Bergra z předvánoční Vídně

„My bychom rádi, ale čas nám to nedovoluje. Protože vidět památky, podívat se na trh, nejenom na jeden, ale i na další, to stojí čas. A v Praze je v Praze, blaze-draze, a tady je to ještě o jednu třídu výš, ale je to krásné. Protože je tady tradice.“

Věhlas vídeňských trhů je ale tak velký, že už v historickém jádru někdy začíná být trochu těsno. Vídeň má sice i pár širokých bulvárů, přece jen se ale nepočítalo s tím, že by celá někdejší monarchie přijela najednou na návštěvu.

Už máte za sebou tenhle největší trh před vídeňskou radnicí? Už máte tašky plné? ptám se další skupinky českých turistů.

„Nemáme tašky plné, moc se nám nechce mačkat v tom davu. Jdeme se ještě podívat na jeden menší trh, tam je méně lidí. Pak se vrátíme.“
Tady to bylo trošku hlava na hlavě…?
„Abych si to užil, čekal bych, aby tam bylo míň lidí, abych měl trošku možnost se na něco podívat a tak. A měli jsme ještě průvodce, který hrozně běhal, takže to dneska bylo takové hrozně utahané.“

Abyste si tedy z Vídně odvezli tu romantiku, pro kterou jste tam nejspíš jeli, je dobré se vyhnout největším tlačenicím. Ty vám totiž spolehlivě zkazí dojem. Naštěstí trhů je v širším centru Vídně dost, takže si můžete vybírat.

Sortiment je všude podobný a na okrajových trzích se nemusíte ke stánkům namáhavě proboxovávat. Jen tuto sobotu bylo ve Vídni na nákupech podle tamní hospodářské komory celkem asi 800 tisíc lidí.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme