Advokát Radovana Karadžiče tají svou strategii

Bělehradský soud zatím neobdržel odvolání proti vydání Radovana Karadžiče Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii do Haagu. Oznámila to dnes mluvčí soudu Ivana Ramičová. Karadžičův právník dosud nezveřejnil poštovní úřad, ze kterého měl odvolání poslat. Pokud se odvolání u soudu neobjeví v rozumné době, rozhodne soudce o vydání bez ohledu na něj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karadžičův advokát Svetozar Vujačič | Zdroj: ČTK

Karadžičův právník Svetozar Vujačič poslal odvolání v pátek poštou, protože chce vydání svého mandanta co nejvíce oddálit. Jde mu prý hlavně o to, aby Karadžič byl v Bělehradu ještě v úterý večer, kdy se má uskutečnit demonstrace na jeho podporu.

Advokát novinářům na přímý dotaz odpovídá, že nebude prozrazovat svou strategii. Odmítl také předložit doklad o odeslání stížnosti , protože jej k tomu prý zákon nezavazuje. Podle srbských zákonů se odvolání může odeslat poštou a směrodatné je razítko, ale neříká se tam, dokdy musí být doručeno. Objevily se dokonce nepotvrzené informace, že dopis byl odeslán z Austrálie nebo z Republiky srbské v Bosně a Hercegovině.

Někdejší předák bosenských Srbů Radovan Karadžič byl zatčen před týdnem v Bělehradě. Nyní čeká na rozhodnutí o svém dalším osudu v bělehradské vazební cele. V Srbsku se nepochybuje, že k jeho předání mezinárodnímu soudu pro válčené zločiny v bývalé Jugoslávii dojde.

Jakmile srbský soud rozhodne, ministerstvo spravedlnosti vydá příkaz a dojde k transportu. Pravděpodobně na letiště a odtamtud buď leteckou linkou nebo speciálním letadlem. Velkou roli při tom hraje bezpečnost celé operace, kterou mají zajišťovat pracovníci srbské bezpečnostní služby BIA. V případě bývalého prezidenta Miloševiče to bylo jinak - byl převezen do bosenské Tuzly a odtamtud britským vojenským letadlem.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme