Na Slovensku havaroval vojenský letoun L-39. Oba piloti se stihli katapultovat

Na středním Slovensku se ve středu krátce po druhé hodině odpolední zřítilo vojenské letadlo L-39. Spadlo mezi městy Sliač a Kováčová. Informoval o tom server slovenského deníku SME s odkazem na mluvčí ministerstva obrany Danku Capákovou.

Aktualizováno Bratislava (Aktualizováno: 15:15 10. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aero L-39 Albatros (ilustrační foto) | Foto: Bernard Spragg. NZ | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Na palubě letounu byli dva piloti, kteří se podle generálního štábu stihli katapultovat. Zda jsou zranění, nebo v pořádku, zatím není jasné.

„S největší pravděpodobností se zachránili,“ uvedl podle slovenského Denníku N ministr obrany Peter Gajdoš, podle kterého šlo pravděpodobně o cvičný let, při kterém instruktor školil dalšího pilota.

Letadlo v Pardubicích vyjelo po přistání z dráhy. Nikdo ze 120 cestujících nebyl zraněn

Číst článek

Letadlo podle ministra stihli nasměrovat do neobydlené oblasti. Kromě ministra Gajdoše vyráží na místo také komise pro vyšetřování nehod. 

Dvoumístné letadlo Aero L-39 Albatros vyráběné dříve v Československu je podle slovenského serveru deníku SME lehké bojové proudové podzvukové letadlo ze šedesátých let určené zejména pro výcvik. Bylo typické zejména pro vojska armád Varšavské smlouvy. 

Letoun je podle Denníku N známý svou dobrou ovladatelností, jednoduchostí a poměrně vysokou spolehlivostí.

Je ve výzbroji států Sýrie, Libye nebo Thajska. Dnes se v Česku vyrábí už jen nástupce tohoto typu, výrobcem je Aero Vodochody.

Vojenský Albatros spadl také v roce 2000. Zahynul při tom tehdy jeho pilot. Armáda měla dosud osm takových cvičných Albatrosů.

Zatím poslední velkou leteckou nehodou slovenské armády byl podle Denníku N pád dopravního vrtulníku Mi-17 v červenci 2015, kterou nepřežil pilot, další dva členové posádky utrpěli vážná zranění. Příčinou nehody byl podle závěrů vyšetřování silný nárazový vítr.

Vůbec nejtragičtější leteckou katastrofou v novodobé historii Slovenska byla v roce 2006 havárie slovenského vojenského letadla An-24 na severovýchodě Maďarska, při které zahynulo 42 lidí.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme