Německá policie získala záznam napadení šéfa brémské AfD. Kdo jsou útočníci, zatím neví

Německá policie má k dispozici videozáznamy pondělního útoku na poslance a šéfa regionální odbočky Alternativy pro Německo (AfD) v Brémách Franka Magnitze. Ani jednoho z trojice podezřelých se jí ale zatím identifikovat nepodařilo. Šestašedesátiletý politik byl ve středu na vlastní žádost propuštěn z nemocnice.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočníci napadli poslance německé AfD. | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Na záznamech je podle policejní tiskové zprávy vidět, jak se k Magnitzovi zezadu přiblížily dvě osoby, za nimiž s odstupem běžela ještě třetí. Jeden z podezřelých srazil poslance k zem, a přivodil mu tak silně krvácivé zranění hlavy. Trojice pak utekla.

Šéfa brémské AfD napadli útočníci, zbili ho do bezvědomí a způsobili mu těžká zranění

Číst článek

Zatímco zástupci protiimigrační AfD hovoří o pokusu o vraždu, policie čin vyšetřuje jako těžké ublížení na zdraví. Na základě výpovědi Magnitze původně vycházela z toho, že ho útočníci napadli nějakým předmětem. Ten ale na záznamech není patrný. Ukázalo se také, že do politika nikdo nekopal v momentě, kdy už ležel na zemi, jak v úterý tvrdili jeho straničtí kolegové. Vážné poranění hlavy utrpěl kvůli pádu na zem.

Útok, který měl podle policie zřejmě politické pozadí, v úterý odsoudili zástupci všech německých parlamentních stran, včetně kancléřky Angely Merkelové (CDU). Kritikou činu nešetří ani německá média. „Takové napadení poslance je černým dnem pro demokracii,“ míní deník Die Welt. „Je to odporné, je to nebezpečný signál. Každý člověk v této zemi má právo zastávat svůj názor - i pravicově populistický,“ konstatuje zase list Rhein-Zeitung.

Místo peněz stačí průkazka. Německé kino nabízí členům AfD vstup zdarma na Schindlerův seznam

Číst článek

Některá média upozorňují na zhrubnutí politické debaty v Německu v posledních letech. Například Frankfurter Allgemeine Zeitung poznamenává, že k tomu výrazně přispívá i AfD, u níž to podle deníku patří k „obchodnímu modelu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme