Alternativa pro Německo dostala pokutu 10 milionů korun. Za nelegální financování strany

Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) dostala kvůli nelegálnímu financování strany pokutu 402 900 eur (10,3 milionu korun). S odvoláním na rozhodnutí správy Spolkového sněmu o tom v úterý informovala agentura DPA. Dary v rozporu se zákonem podle ní přijali v letech 2016 a 2017 nynější spolupředseda největší opoziční strany strany Jörg Meuthen a člen předsednictva Guido Reil.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) dostala kvůli nelegálnímu financování strany pokutu 402 900 eur (ilustrační snímek) | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Meuthen a Reil, kteří jsou nyní na prvním a druhém místě kandidátky AfD do květnových voleb do Evropského parlamentu, získali v zemských volbách v letech 2016 a 2017 podporu od švýcarské reklamní agentury Goal AG.

Meuthen už letos v březnu přiznal, že přijal před zemskými volbami v Bádensku-Württembersku od agentury plakáty, letáky a inzeráty v hodnotě 89 800 eur (2,3 milionu korun).

AfD pátrala po neněmeckých křestních jménech útočníků nožem. Našla ale hlavně Michaely a Daniely

Číst článek

Reil, který kandidoval o rok později v zemských volbách v Severním Porýní-Vestfálsku, od reklamní agentury dostal dar v hodnotě 44 500 eur (1,1 milionu korun).

Další prověřování

Právě tyto příspěvky považuje správa Spolkového sněmu za nelegální, a rozhodla se proto udělit straně pokutu ve výši trojnásobku přijaté částky.

Meuthen už rozhodnutí označil za „právně mylné“ a ohlásil, že se proti němu odvolá. Podle něj souvisí načasování udělení pokuty s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu.

Aktuální pokuta by ovšem nemusela být poslední. Prověřuje se například i dar 132 tisíc eur (3,4 milionu korun), který ze Švýcarska dostala místní organizace strany na jihu Německa, jejíž členkou je předsedkyně parlamentní frakce AfD Alice Weidelová.

Německé strany nemohou přijímat peníze od dárců, kteří nejsou občany Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme