Německá kontrarozvědka může označit AfD za podezřelou z extremismu, členy smí odposlouchávat

Německá kontrarozvědka smí označit celou stranu Alternativa pro Německo (AfD) za podezřelou z krajně pravicových aktivit. Podle agentury DPA o tom v úterý rozhodl správní soud v Kolíně nad Rýnem. Verdikt znamená, že kontrarozvědka ke sledování představitelů AfD může použít všech zpravodajských postupů včetně odposlechů.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud rozhodl, že německá kontrarozvědka smí označit AfD za podezřelou z extremismu | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Představitelé protiimigrační strany se proti rozsudku mohou odvolat. O stranu se už nyní zajímají tajné služby v některých spolkových zemích.

‚Pro naši vlastní bezpečnost.‘ Scholz ohlásil rozsáhlé investice do armády a odsoudil válku na Ukrajině

Číst článek

Spolkový Úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, se v roce 2020 rozhodl na celostátní úrovni sledovat národovecké Křídlo (Der Flügel) uvnitř AfD, protože se podle Spolkového úřadu pro ochranu ústavy potvrdilo podezření, že je to uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Křídlo se sice mezitím formálně rozpustilo, tento proud je ale nadále v AfD silně zastoupen.

Kontrarozvědka později jako takzvaný podezřelý případ označila celou AfD, což následně uniklo do médií.

AfD, která je v Německu často označována jako populistická až krajně pravicová, se proti tomu ostře ohradila. Soud se loni v březnu strany předběžně zastal a až do skončení soudního řízení celostátní sledování kontrarozvědce zakázal.

Rozpor s německou ústavou

Soud v úterý konstatoval, že ve straně existuje dostatek indicií o skutcích v rozporu s německou ústavou. Podle něj to Spolkový úřad pro ochranu ústavy dostatečně prokázal ve znaleckých posudcích a důkazních materiálech.

Ačkoli bylo Křídlo strany formálně rozpuštěno, jeho protagonisté mají ve straně i nadále značný vliv, uvedl soud.

Alternativa pro Německo zbavila funkce mluvčího Lütha. V soukromé komunikaci se označil za fašistu

Číst článek

Soud projednával celkem čtyři žaloby proti kontrarozvědce, přičemž AfD uspěla se dvěma: soud jí dal za pravdu v žalobě proti tomu, že Spolkový úřad pro ochranu ústavy veřejně uvedl, že Křídlo má 7000 členů. Podle soudu pro to není dostatek důkazů.

Kontrarozvědce rovněž neprošla klasifikace Křídla jako proudu s krajně radikálními postoji. Soudu v této věci sdělil, že toto označení je po rozpuštění Křídla nepřípustné, neboť předmět zkoumání musí formálně existovat.

Naopak neuspěla čtvrtá stížnost AfD, která se domáhala zrušení klasifikace mládežnické organizace strany Mladá alternativa (JA) jako podezřelé z krajně pravicových aktivit. Podle soudu v rámci Mladé alternativy skutečně existují dostatečné náznaky protiústavních snah.

Proces doprovázel velký zájem médií i veřejnosti, soud proto rozhodl z epidemických důvodů slyšení uspořádat v prostorách veletržního střediska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme