Tisíce příznivců německé AfD demonstrovaly v Berlíně. Do ulic vyšly i tisíce odpůrců strany

Do ulic Berlína v neděli vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany Alternativa pro Německo. Pochod až 5000 stoupenců AfD, které přivezly autobusy z celého Německa, začal před hlavním nádražím. Odpůrců AfD, kteří se sešli před budovou Spolkového sněmu, ale bylo mnohem více, podle odhadů kolem 20 tisíc. Na všechny akce dohlíželo asi 2000 policistů, uvedla agentura Reuters.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstrace AfD, třetí nejsilnější strany ve Spolkovém sněmu, se konala pod hesly „Za svobodu a demokracii“ a „Budoucnost Německa“.

Její organizátoři původně počítali s účastí až 10 tisíc lidí, v neděli ale počet demonstrantů odhadli asi na 5000. List Der Tagesspiegel a další média nicméně uváděla, že se do pochodu zapojilo kolem 2000 lidí.

Účastníky demonstrace byli většinou starší lidé, kteří v rukou drželi německé vlajky a vlajky AfD. Cílem pochodu byla Braniborská brána, kde ke shromáždění promluvil spolupředseda AfD Alexander Gauland.

„Naše děti, naše země, naše budoucnost: proto jsme tady a jsme jediná strana s tímto programem,“ uvedl.

„Vláda islámu v Německu je vládou zla,“ řekla směrem k protestujícím ještě před zahájením pochodu poslankyně AfD Beatrix von Storchová.

Do akcí namířených proti pochodu AfD se zapojily tisíce lidí, registrováno bylo nejméně 13 protidemonstrací. S halasnými kritiky, kteří pískali a křičeli, se stoupenci AfD setkali už před hlavním nádražím. Hesla proti AfD byla vyvěšena také na lodích plujících na blízké Sprévě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme