Aféra s americkými odposlechy se dostává na půdu německého parlamentu

O možném vytvoření zvláštní vyšetřovací komise kvůli aféře s odposlechy by měl dnes na mimořádné schůzi hlasovat německý parlament. Poslanci se budou zabývat i případným pozváním bývalého pracovníka amerických bezpečnostních služeb Edwarda Snowdena do Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké tajné služby zřejmě odposlouchávaly i mobil kancléřky Merkelové | Foto: Reuters

Levice chce hlasovat o tom, zda pozvat bývalého zaměstnance americké Národní agentury pro bezpečnost Edwarda Snowdena do Německa v rámci programu na ochranu svědků.

Vládní CDU v obavách před zhoršením už tak narušených německo-amerických vztahů takový krok odmítla. Jako možnou variantu vidí Snowdenův výslech na ruské půdě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německý Spolkový sněm má na programu americké odposlechy. Situaci sleduje zpravodajka Klára Stejskalová

Samotná kancléřka Merkelová, která se stala cílem sledování amerických tajných služeb, zachovává po celou dobu špionážní aféry mlčení a nevystoupí ani dnes v parlamentu.

Nejde ale jen o odposlechy mobilu Angely Merkelové, ale i o to, do jaké míry byli špehováni němečtí občané a jak americké tajné služby porušovaly německé zákony. Strany, které pravděpodobně vytvoří příští vládu, tedy CDU/CSU a SPD, chtějí iniciovat vznik kybernetického bezpečnostního centra.

Němci se více zajímají o kybernetickou bezpečnost

Od července, kdy skandál vypukl, roste v Německu počet zájemců o takzvané cryptoparty. Jedná se o setkání, kde odborníci radí lidem se zabezpečením počítačů.

„Zájem se prudce zvýšil,“ potvrzuje Hauke Laging, počítačový expert, který teď v Berlíně pořádá kolem tři cryptoparty do měsíce. Podobná akce rostou jak houby po dešti po celém Německu.

Lidé jako on vidí největší nebezpečí v možném získávání psychologického profilu podle chování lidí na internetu, které tajné služby díky nezabezpečeným systémům lehce získávají. Bez většího zabezpečení fungují podle něj i e-mailové schránky největších německých médií.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme