Aféru údajného čs. agenta má projednat německý parlament

Skandál kolem údajného agenta československé rozvědky Detlefa Prinze bude mít zřejmě dohru na půdě Spolkového sněmu. Bavorská CSU žádá, aby se kauzou mediální magnáta s kontakty na špičky SPD zabývalo kontrolní grémium pro činnost zpravodajských služeb. Časopis Focus napsal, že Prinz pracoval na konci 80. let pro 1. správu SNB.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolkový sněm a úřad vlády, mezi nimi Spréva (Berlín)

Spolkový sněm a úřad vlády, mezi nimi Spréva (Berlín) | Foto: Ivan Štern | Zdroj: Český rozhlas

Aféra staví do nepříjemného světla bývalého německého ministra zahraničí a nynějšího předsedu poslanecké frakce SPD Franka-Waltera Steinmeiera. Prinz je jeho blízkým přítelem a pracoval pro šéfa diplomacie i coby poradce.

Redakce časopisu Focus dostala evidentně do rukou kopie svazku čítajícího 307 stran, který měla 1.správa SNB na Detlefa Prinze vést. Někdejší odborový předák svazu IG-Metall, dnešní vydavatel a odborník na PR, se měl nechat naverbovat v roce 1986 z ‚ideologických a politických důvodů.‘

Prinz s vynikajícími kontakty na politické a ekonomické špičky Západního Berlína, byl podle Focusu agentem nejvyšší kategorie ‚A‘. Na celkem pětatřiceti schůzkách měl československé rozvědce předat hlavně informace o amerických objektech v Západním Berlíně i o tehdejším americkém velvyslanci Richardu Burtovi.

Agenta měli řídit důstojníci Vlastimil Přibyl a Jiří Dusík, kteří v Západním Berlíně působili oficiálně coby diplomaté. Detlef Prinz listu Bild am Sonntag přiznal, že bývalého západoberlínského atašé Dusíka skutečně znal, ale jinak informace o spolupráci s československou rozvědkou coby agent „Erwin" kategoricky popřel.

Kam zmizela složka?

Poslanec CSU Stefan Müller serveru Stern.de řekl, že se podezřením musí zabývat parlamentní kontrolní grémium.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu sleduje berlínský zpravodaj Jiří Hošek.

Podle Müllera se musí hlavně nechat prošetřit, zda Steinmeier, který měl jednu dobu na starosti činnost zpravodajských služeb, nenechal složku svého přítele Prinze zmizet.

Týdeník Focus napsal, že svazek předali čeští představitelé do Německa po vstupu České republika do NATO v roce 1999 Spolkové zpravodajské službě BND a Úřadu na ochranu ústavy. Iniciovat to měl tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan, který to ale důrazně popřel. Žádá po Focusu omluvu a tiskovou opravu. Podle agentury ČTK možná proslulý týdeník dokonce zažaluje.

Podezřelá je ale okolnost, že složka někde zmizela. Každopádně nedorazila na státní zastupitelství, které případy vlastizrady v Německu vyšetřuje. A že se v případě majitele společnosti PrinzMedien o vlastizradu nejspíš jedná, je celkem nabíledni.

V médiích se už začalo naznačovat, že svazek svého přítele mohl nechat zmizet právě Steinmeier, který jednu dobu zodpovídal za činnost zpravodajských služeb.

Jiří Hošek, Marika Táborská, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme