Afghánci budou volit v říjnu

Afghánci budou volit prezidenta 9. října. Volby do parlamentu byly odloženy na jaro příštího roku. V Kábulu to oznámila státní volební komise. Ještě nedávno afghánský prezident Hamíd Karzáí prohlašoval, že volby se budou konat v září, ale termín musel být opět posunut. Přípravu voleb ovlivňuje špatná bezpečnostní situace mimo Kábul a pomalá registrace voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kábul

Spojené státy rozhodnutí o afghánských volbách přivítaly. Američané slíbili, že Afgháncům s volbami pomohou. Mluvčí ministerstva zahraničí Richard Boucher řekl, že volby budou dalším milníkem na cestě k přechodu k reprezentativní vládě. I přes hrozby útoků Talibanu mají podle Washingtonu Afghánci velkou snahu naplnit své demokratické právo a ve velkých počtech se do voleb registrují.

Podle údajů amerického ministerstva zahraničí je v Afghánistánu už registrováno 6 milionů voličů a téměř 40 procent z toho jsou ženy. Boucher k naléhavým požadavkům afghánské vlády na další pomoc NATO dále řekl, že aliance dělá všechno proto, aby rychle vyhověla požadavkům Hamída Karzáího na zajištění bezpečnosti afghánských voleb.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme