Afghánci kvůli bin Ládinovi nepláčou. Pozornost by se podle nich měla zaměřit na Pákistán

Po zabití Usámy bin Ládina radikálové hrozí, že zaútočí na americké a pákistánské cíle. Afghánský prezident Hamíd Karzáí tvrdí, že boj proti terorismu se musí soustředit spíš na Pákistán než Afghánistán.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porada v mešitě

Porada v mešitě | Foto: 601. skupina speciálních sil

Podle Filipa Moravce, který působil v Lógaru v českém Provinčním a rekonstrukčním týmu, v současnosti působí v Afghánistánu zhruba 30 až 40 tisíc vzbouřenců:

Přehrát

00:00 / 00:00

Po zabití Usámy bin Ládina radikálové hrozí útoky. Na lince je zpravodajka Lidových novin Petra Procházková.

„Není to jenom Taliban, jsou to celé řady dalších skupin, které se právě částečně třeba zaštiťují Al-Káidou nebo se zaštiťují nějakými pákistánskými radikálními organizacemi. Z toho teoreticky podle názoru autorů a odborníků je 8 až 10 tisíc tvrdých bojovníků, kteří mají boj proti koaličním jednotkám jako svoje denní zaměstnání. Ale z těch 30 až 40 tisíc, když to vezmeme vcelku, jsou zhruba 3 až 4 tisíce opravdových tvrdých fanatiků, se kterými vůbec není možno jednat. S tím zbytkem, jsou to desítky tisíc lidí, je možné se nějakým způsobem teoreticky dohodnout, aspoň to tak tvrdí odborníci.“

Afghánský prezident Karzáí vyzval po bin Ládinově smrti Taliban, aby složil zbraně. Zároveň ale větší části povstalců nabízí amnestii.

K Talibanu přecházeli špatně placení afghánští policisté. To se teď změnilo, protože ve státním sektoru stouply platy. „Ten stát vlastně, primitivně řečeno, se je pokusil přeplatit a asi se to i částečně povedlo,“ řekla Rádiu Česko zpravodajka Lidových novin Petra Procházková.

Usáma bin Ládin byl Arab, ne Afghánec

Pro Afghánce je podle ní důležité, že byl Usáma bin Ládin dopaden: „Ale je potřeba si uvědomit, že bin Ládin pro Afghánce absurdně nehrál zdaleka takovou roli jako třeba pro nás. Mně až překvapilo, že jeho osoba nebyla nějak populární nebo známá. Navíc je třeba si uvědomit, což možná někdy zapomínáme, že bin Ládin byl pro Afghánce cizinec, byl Arab. Afghánci nejsou Arabové a mají s Araby velmi napjaté vztahy. Taliban a Al-Káida to pro Afghánce rozhodně není jedno a to samé a myslím si, že nad smrtí Usámy bin Ládina nijak zvlášť nepláčí.“

Procházková míní, že dopadení bin Ládina nijak zásadně neovlivní pověst amerických jednotek a Spojených států v Afghánistánu.

„Afghánci vnímají Američany a hodnotí je podle toho, co dělají na afghánském území, jak se tam chovají. Tam jde i o takové maličkosti, jako je třeba oblékání vojáků, jako jejich někdy možná z pohledu Afghánců trošku arogantní chování, jako jsou domovní prohlídky, kdy ti vojáci vidí ženy, což je v Afghánistánu zakázáno a tak dále. To se mi zdá důležitější, tento způsob vnímání Američanů než to, že dopadli Usámu bin Ládina,“ uvedla novinářka.

Problém je v Pákistánu

„Afghánci už dávno, nejen Karzáí, tvrdí, že jádro, ten hlavní problém je na území pákistánském, a to, že byl Usáma bin Ládin dopaden a zabit v Pákistánu, to je na tom pro Afghánce to nejdůležitější. Oni teď budou velmi silně poukazovat na to, že by se ta americká invaze měla předsunout do pohraničních pákistánských oblastí, protože v Afghánistánu je už pouze Taliban, a s tím se lze v určitých případech dohodnout. Al-Káida, o kterou především jde, tak podle Afghánců sídlí v Pákistánu,“ uzavřela zpravodajka Lidových novin Petra Procházková.

Marián Vojtek, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme