Afghánci se 10 let po svržení Talibanu obávají jeho návratu

Dnes je to právě deset let, co byla zahájena vojenská operace Trvalá svoboda, která měla přinést mír a stabilitu do Afghánistánu. Jaká je v této jihoasijské zemi situace dnes? Splnila vojenská přítomnost v Afghánistánu svůj cíl?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před jedním z obchodů na kábulském Bush marketu

Před jedním z obchodů na kábulském Bush marketu | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Jsem v domku na okraji Kábulu. Sedíme na koberci a popíjíme čaj. Muži vzpomínají na dobu před deseti lety. Na dobu, kdy končila tyranská vláda Talibanu nad Afghánistánem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž, kterou v Afghánistánu natočil náš reportér Jaromír Marek

„Byl jsem tehdy na severu, v provincii Dachar. Vzpomínám, jak tam přistáli první američtí vojáci. Byla to jednotka Žľutí ptáci. Spolu s nimi jsme potom bojovali proti Talibanu,“ říká Nazir, který byl jedním z vojáků takzvané Severní aliance, která představovala jediný odpor proti vládě islámských kleriků.

Právě na spolupráci se Severní aliancí vsadili tehdy američtí vojenští stratégové. Volba se zdála být úspěšná. Vojska rychle postupovala a zakrátko bylo osvobozeno i hlavní město Kábul. Taliban zmizel.

„Když jsme přišli do Kábulu, první, co bylo, tak jsem se nechal oholit. U holiče jsem viděl i řadu příslušníků Talibanu, kteří shazovali plnovous,“ vzpomíná Nazir.

‚Dávno jsme měli stát na vlastních nohou‘

O co rychlejší a snazší se zdálo být vítězství nad Talibanem v prvních dnech a týdnech nově nabyté svobody, o to složitější je situace dnes. Země sice zažívá období nebývalého rozvoje, staví se nové silnice, nemocnice, školy. Bezpečnostní situace se ale nelepší. Spíš naopak.

„Deset let od pádu Talibanu už měla být celá země úplně jinde. Dávno jsme měli stát na vlastních nohou. Vinou neschopnosti vlády, která je zcela oddělena od obyčejných lidí, vinou korupce a mnoha chyb ztratili lidé důvěru. Toho využívá Taliban a posiluje svůj vliv,“ říká Abdulláh Abdulláh, někdejší ministr zahraničí prezidenta Karzáího, dnes jeho nejhlasitější kritik.

Něco se ale přece jen mění. Letos na jaře vyhlásil americký prezident Obama plán pro odchod amerických vojáků ze země. Deset tisíc do konce letošního roku, 23 000 do příštího září, zbytek do tří let. Už dnes přebírají odpovědnost za bezpečnost v mnohých provincích sami Afghánci. Do budoucnosti ale hledí lidé mnohdy s obavami.

„Situace není dobrá. Až odejdou Američané a zahraniční vojska, bojím se návratu Talibanu. Už jsme jeho vládu zažili a v zemi se nežilo dobře,“ prorokuje muž v kábulské čajovně.

Jaromír Marek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme