Afghánci si stěžují na nedostatek elektřiny

Ke svému druhému zasedání se ve středu v Kábulu sešla nová afghánská prozatímní vláda. Její hlavní úkol je všestranná obnova válkou zničené země. Mezi první kroky kabinetu Hámida Karzáího patří zlevnění elektřiny. Vláda však zároveň radikálně omezila dodávky elektřiny do domácností. Kabinet Hámida Karzáího věnuje velkou pozornost i obnově armády. Způsobuje to rozpory s mírotvorci z Organizace spojených národů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamíd Karzáí | Foto: ČTK/AP

Vláda rozhodla také o zřízení výboru pro obnovu země a komise, která bude pověřena bojovat proti obchodu s narkotiky. Oznámil to ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh. Příští etapou práce prozatímní vlády podle jeho slov bude stanovení strategie rekonstrukce a seznamu priorit, a to ještě dříve, než se v lednu v Tokiu uskuteční konference dárcovských zemí. Pokud jde o komisi pro boj s obchodem s drogami, její formování je prý v chodu a vláda doufá, že bude moci začít fungovat co možná nejdříve. V tomto boji bude Afghánistán podle Abdulláha nutně potřebovat pomoc mezinárodního společenství.

Kabinet Hámida Karzáího věnuje velkou pozornost i obnově armády. Způsobuje to rozpory s mírotvorci z Organizace spojených národů. Afghánci nechtějí demilitarizovat Kábul. Naopak v posledních dnech vyzývají důstojníky, kteří dřív sloužili v armádě, aby se dostavili zpět do zaměstnání. Důstojníci, kteří byli propuštěni ze služby v době vlády Talibů, se mají vrátit do kasáren. Byli vyzváni, aby se podíleli na obnově afghánských ozbrojených sil. Před vraty ministerstva obrany stojí už několik dní dlouhá fronta. Všichni doufají, že se stanou součástí "urdů", jak se v Afghánistánu armáda nazývá. za vlády prosovětského doktora Nadžiguli disponoval Afghánistán jednou z nejmocnějších armád ve střední Asii. V druhé polovině osmdesátých let čítala bezmála 2 milióny mužů ve zbrani. Kolik je mužů ve zbrani dnes, neví ani sám ministr obrany Fahím. Nejspíš má doma nějakou výzbroj každá afghánská rodina. Jak nám sdělil náčelník generálního štábu, počet příslušníků armády by se měl v blízké budoucnosti přiblížit 1 a půl miliónu lidí. Zatím ale jediné, co se dá afghánským ozbrojeným silám závidět, jsou obrovské válečné zkušenosti.

Mezi první kroky kabinetu Hámida Karzáího patří zlevnění elektřiny. Vláda však zároveň radikálně omezila dodávky elektřiny do domácností. Příčinou těžkostí je dramatické sucho, které zemi sužuje už čtvrtý rok. Obě elektrárny, které zásobují hlavní město Kábul energií, jsou závislé na vodních tocích. Lidé však namítají, že za Talibů bylo také sucho a světlo bylo v domech 24 hodin denně. Poté, co město obsadilo Severní spojenectví, do bytů a soukromých domů začali dodávat elektřinu pouze ve večerních a nočních hodinách. Nyní se kvůli nedostatku vody mohou obyvatelé Kábulu těšit ze světla i tepla pouze několik málo hodin v noci. Zato na úřadech svítí žárovky celý den prý ve jménu vyššího státního zájmu.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme