Afghánci začali dohlížet nad vězněnými radikály ve věznici Bagrám

Úřady v Afghánistánu formálně převzaly kontrolu nad velkým vězením pro usvědčené nebo podezřelé z terorismu. Zařízení s víc než třemi tisícovkami radikálních povstalců u základny Bagrám dosud spravovala americká armáda. Ta v násilím zmítaném Afghánistánu postupně vyklízí pozice, její vztahy s místními autoritami ale zůstávají napjaté.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník afghánské armády s novináři nad věznicí Bagrám

Vrtulník afghánské armády s novináři nad věznicí Bagrám | Zdroj: Reuters

Ministr obrany asijské země na ceremoniálu v obří věznici nedaleko Kábulu velebil další posun k předání odpovědnosti za Afghánistán samotným Afgháncům.

V detenčním centru Parwan jsou aktuálně stovky bojovníků islamistického hnutí Tálibán. Washington si chce i po dnešku udržet dohled nad střeženější částí komplexu, kde přebývají odhadem desítky nebo i stovky vězňů včetně padesáti zahraničních.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii i současný stav afghánské věznice Bagrám přiblížil ve Stalo se dnes zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák

„Jsou to převážně Pákistánci, kteří bojovali proti Američanům v Afghánistánu. Američané o nich tvrdí, že jsou nebezpeční a že mají právo je hlídat, dokud jsou v Afghánistánu, protože je zajali v řádném boji. Obávají se, že po předání by je mohli Afghánci mučit, nebo že by je v rámci nějaké dohody s Tálibánem mohli pustit na svobodu. A my víme, že afghánská vláda s požehnáním Západu o nějaký smír s Tálibánem usiluje,“ říká zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Už dřívější spory kolem obřího komplexu u Bagrámu negativně dopadly na komunikaci mezi místními a USA. Začátkem roku obvinili afghánští vyšetřovatelé americké vojáky z mučení vězňů. Obhájci lidských práv a kritici Američanů dokonce nazývali věznici afghánským Guantánamem.

Brzy nato rozzlobily Afghánce záběry s pálením koránů příslušníky americké armády. Ti mají spolu se spojenci opustit Afghánistán do konce roku 2014.

Lucie Husárová 1, Milan Slezák, Jan Prokeš, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme