Afghánec studuje díky stipendiu českou univerzitu, po návratu chce pomoci své zemi

Minimální šance na kvalitní vzdělání nebo lepší život měly desítky mladých lidí ze zemí, které v nedávné minulosti postihly nepokoje a ozbrojené konflikty. Díky České republice ale studenti z deseti rozvojových států získali stipendium a po absolvování českých vysokých škol se mohou zapojit do obnovy svých zemí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malé afghánské dívky

Malé afghánské dívky | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Jedním ze studentů, kterým program pomohl, je i Idriz Faiz z Afghánistánu: „Nejhorší vzpomínky mám na občanskou válku, když u nás vládnul Taliban. Několik členů naší rodiny zahynulo, my ostatní jsme často trpěli hladem a nedostatkem základních potřeb. Nebezpečí navíc číhalo prakticky všude a každý den jsme viděli někoho umírat,“ vzpomíná na období dětství a dospívání dnes 27letý Idriz Faiz.

Narodil se na severu země, odkud pochází i afghánský národní hrdina Ahmad Masúd, bojovník proti sovětským okupantům, kterého zavraždili ozbrojenci z Talibanu. Jeho fotku mají dodnes mnozí mladí Afghánci i v mobilních telefonech a stejně tak i Idriz, který se po pádu Talibanu přestěhoval do Kábulu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zkušenosti mladého Afghánce Idrize Faize, který díky stipendiu studuje na české univerzitě, zaznamenal reportér Robert Mikoláš

A když poté přišla nabídka odejít studovat do zahraničí, konkrétně do České republiky, neváhal.

„Přihlásil jsem se ke studiu finančního managementu na vysoké škole v Hradci Králové a nyní se tak připravuji na závěrečné zkoušky. Po jejich absolvování se chci vrátit domů, na ministerstvo pro obnovu a rozvoj venkova a uplatnit tam své zkušenosti, které jsem u vás nabyl,“ svěřuje se Idriz Faiz.

Samozřejmě si uvědomuje, že situace v Afghánistánu není dobrá a zhoršuje se i v samotném hlavním městě. I proto se, stejně jako mnozí další Afghánci obává odchodu spojeneckých sil v roce 2014: „Bojíme se, že se bezpečnostní situace v naší zemi zhorší a vrátí se časy, na které neradi vzpomínáme, ať už šlo o dobu sovětské okupace nebo vlády hnutí Taliban.“

Problém vidí i ve vzdělanosti, respektive nevzdělanosti obyvatel, především ve venkovských oblastech:

„Problémem je právě chudoba a otázka vzdělání, zvláště na jihu Afghánistánu, kde se stále uplatňuje dominantní role muže. Takže vše vytváří lidé, nikoli víra sama o sobě. Každý den můžete vidět, jak mnoho obyvatel mé země mluví o náboženství, ale málokdo mu rozumí. Řada Afghánců je negramotných, takže si Korán ani nemohou přečíst a neví, co v něm je. A toho někteří zneužívají,“ dodává student královéhradecké univerzity Idriz Faiz.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme