Druhý speciál z Afghánistánu přistál v Praze. Evakuoval 87 lidí včetně velvyslance Balouna

Druhý český evakuační Airbus z Kábulu po půl jedenácté večer přistál na letišti Praha-Kbely. Letadlo z Afghánistánu evakuovalo 87 lidí, na palubě byl velvyslanec Jiří Baloun, čeští vojáci, afghánští spolupracovníci a dva Poláci. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Praha/Kábul (Aktualizováno: 22:50 17. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku už v pondělí přistál první stroj, který přivezl 46 lidí (Ilustrační foto) | Foto: LPhot Ben Shread | Zdroj: ČTK/AP

„Naši vojáci zasluhují úctu a poděkování. Šli za hranici svých možností, aby na palubu speciálu dostali co nejvíce lidí,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Českým diplomatům a vojákům poděkoval i ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), který zároveň potvrdil, že je na palubě i velvyslanec Baloun. Z Afghánistánu tak již byli evakuováni všichni čeští zaměstnanci zastoupení České republiky. Letadlo veze podle Kulhánka i malé děti.

Armáda uvedla, že afghánským tlumočníkům nepomáhá jenom s evakuací. „V Česku pro ně zajišťujeme ubytování, stravování, zdravotní péči a psychologickou podporu,“ napsala na twitteru.

Tálibán vyhlásil všeobecnou amnestii pro státní úředníky. Podíl na chodu státu přiznal i ženám

Číst článek

Podle informací ČTK byla situace na kábulském letišti extrémně složitá a nepřehledná, a to i kvůli přítomnosti Tálibánu. Na záchranu každého z evakuovaných musí čeští diplomaté a vojáci vynaložit veliké úsilí.

Mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová nicméně uvedla, že všichni jsou zdravotně v pořádku, nejsou zraněni a diplomaté jsou s nimi v kontaktu.

V Česku už v pondělí přistálo první letadlo, které přivezlo 46 lidí. Druhý evakuační stroj české armády se do Kábulu po pondělním mezipřistání v Baku dostal v úterý dopoledne. Situací v zemi se zabývá krizový štáb ministerstva zahraničí. 

Česká republika se, stejně jako další členské země protitálibánské koalice, snaží z Afghánistánu evakuovat své zaměstnance i místní spolupracovníky. Svou snahu zrychlily poté, co se Tálibán zmocnil i hlavního města Kábulu.

hyh, bej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme