OSN: Afghánští a mezinárodní vojáci letos zabili více civilistů než Tálibán a další povstalci

Vojáci afghánské armády a mezinárodních sil zabili v prvních třech měsících letošního roku poprvé více civilistů než bojovníci Tálibánu a dalších povstaleckých skupin. S odvoláním na zprávu Organizace spojených národů o tom ve středu informovala agentura AFP. V meziročním srovnání počet mrtvých a zraněných civilistů v afghánských bojích klesl téměř o čtvrtinu.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exploze před budovou úřadu pro registraci voličů v afghánském Kábulu poškodila i okolostojící auta

Vojáci afghánské armády a mezinárodních sil zabili v prvních třech měsících letošního roku poprvé více civilistů než bojovníci Tálibánu a dalších povstaleckých skupin (ilustrační snímek) | Foto: Omar Sobhani | Zdroj: Reuters

Od počátku roku do konce března v Afghánistánu v bojích zahynulo nebo bylo zraněno 1773 osob, tedy o 23 procent méně než ve stejném období roku loňského, uvádí zpráva Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA). Mrtvých bylo 581 a zraněných 1192.

Pokles oproti loňské první čtvrtině roku OSN přičítá nižšímu počtu sebevražedných útoků. Zpráva rovněž připomíná, že v prvních třech měsících v Afghánistánu panovala mimořádně tuhá zima.

Pokles oproti loňské první čtvrtině roku OSN přičítá nižšímu počtu sebevražedných útoků. Červená barva znázorňuje zabité civilisty, šedivá zraněné | Zdroj: Zpráva Asistenční mise OSN v Afghánistánu

Afghánské vládní vojsko, vojáci USA a spojenců zabili od začátku roku do konce března 305 civilistů a 303 jich zranili, povstalci zabili 227 civilistů a 736 zranili. Čtyřicet devět civilistů zahynulo při přestřelkách a není možné určit, která strana má jejich život na svědomí.

Zatímco afghánské a spojenecké síly tak zabili více lidí, radikálové z Tálibánu a další povstalecké skupiny mají na svědomí celkově více mrtvých a zraněných.

„Každý den je zabito nebo zmrzačeno šokující množství civilistů,“ uvedl nejvyšší představitel OSN v Afghánistánu Tadamiči Jamamoto. Povstalce vyzval, aby přestali na civilisty cíleně útočit a aby přestali používat nástražná výbušná zařízení.

Vládní a spojenecká vojska Jamamoto vyzval, aby „okamžitě přijaly opatření na zmírnění stoupajícího počtu obětí na životech a utrpení způsobeného nálety a raziemi“.

Jen za posledních deset let zahynulo v bojích v Afghánistánu přes 75 tisíc civilistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme