Zpravodajci nepředpokládali, že Kábul padne letos. Raab obhajoval před poslanci stažení britských sil

Podle britských zpravodajců bylo nepravděpodobné, že by Kábul padl do rukou radikálního islamistického hnutí Tálibán ještě letos, uvedl ministr zahraničí Dominic Raab. Ministr před poslanci ve Westminsteru obhajoval stažení britských sil z Afghánistánu, kde Tálibán po bleskovém postupu zemí převzal moc během několika týdnů, napsala agentura Reuters.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničních věcí Dominic Raab | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

„Hlavní zpráva, se kterou jsme pracovali, byla, že (...) po odchodu vojsk ke konci srpna přijde vytrvalé zhoršování situace a že je nepravděpodobné, že by Kábul padl letos. (...) To neznamená, že bychom neměli záložní plán nebo netestovali další varianty. Jen abychom si to ujasnili, tento pohled byl mezi našimi spojenci v NATO široce sdílený,“ uvedl Raab.

Britská armáda musí být podle něj samostatnější a agilnější a v budoucnu méně závislá na spolupráci se Spojenými státy. Ty přesto zůstanou nejbližším spojencem Británie, uvedl ministr Raab. Po odchodu amerických vojáků z Afghánistánu neexistovala podle Raaba jiná „životaschopná koalice“, která by mohla pomoci udržet britskou armádu v Kábulu, píše Reuters.

Po jednání v parlamentu se ministr Raab chystá na cestu do zmíněného regionu, ale neupřesnil, do které země a se kterými partnery bude jednat. Poslanci opakovaně ministrovi vytýkali nepřesnost nebo absenci konkrétních údajů a čísel v jeho odpovědích.

Podle Raaba například britská vláda neví, kolik přesně britských občanů ještě v Afghánistánu zůstalo, ale jsou jich „nižší stovky“, píše stanice BBC. Ať už je jejich počet jakýkoliv, je to „příliš mnoho“, uvedl ministr.

Srpnové pochybení

Britská vláda by v budoucnu ráda měla diplomatické zastoupení v Afghánistánu, ačkoliv to bezpečnostní situace aktuálně nedovoluje, uvedl Raab.

Raab ve středu odmítl uvést celkové údaje o lidech převezených do bezpečí britskou armádou, ale sdělil poslancům několik detailů. Mezi přibližně 15 000 evakuovanými bylo 287 novinářů, 65 aktivistů za práva žen a devět soudců, cituje Raaba BBC.

Britští zpravodajci tajně jednali s Tálibánem. Chtějí záruku, že Afghánistán nebude základnou teroristů

Číst článek

Všichni spojenci z Afghánistánu převáželi své diplomaty, většinu míst v letadlech v posledních dnech využili Afghánci, kteří v minulosti spolupracovali se spojenci, a jejich rodinní příslušníci. Po změně režimu v Kábulu jim hrozilo nebezpečí.

Dominic Raab v srpnu čelil vlně kritiky za to, že nezavolal svému afghánskému protějšku Muhammadu Hanífu Atmarovi kvůli evakuaci afghánských spolupracovníků britské armády ještě předtím, než moc v Kábulu převzalo hnutí Tálibán. Ministr byl v době těsně před začátkem evakuací na dovolené, jakékoliv pochybení odmítá. Někteří poslanci žádali ministrovu demisi, téma se objevilo i ve středeční debatě na půdě parlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme