Afghánistán bude bojovat proti jakémukoli státu

Afghánské vládní hnutí Taliban pokračuje v přípravách na americký útok. Podle Kábulu už jeho armáda disponuje 300 tisíci vojáky. Část z nich v současnosti bojuje severně od afghánské metropole proti jednotkám opozice. Pákistánské úřady ale tvrdí, že skutečný počet vojáků Talibanu je maximálně patnáct tisíc. V Kábulu nadále pokračují protiamerické demonstrace. Při dnešním protestu zapálili účastníci americké velvyslanectví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce afghánského vládního hnutí Taliban Muhammad Umar ale považuje odvetný vojenský útok Spojených států za málo pravděpodobný. Podle něho totiž nemá Washington žádný důkaz o tom, že za teroristickým útokem na New York a Washington stojí radikál Usáma bin Ládin, který posledních pět let žil pod ochranou Talibanu v Afghánistánu. Umar v této souvislosti vyzval k návratu všechny Afghánce, kteří z obav před vojenským úderem opustili své domovy.

Jak Českému rozhlasu řekl konzul Talibanu v pákistánském Pešáváru, Afghánistán je připraven bránit se útoku jakéhokoliv státu. "Ať přijde útok z jakékoli země, postavíme se jí na odpor a uděláme to samé, co naši nepřátelé," řekl Českému rozhlasu Faíz Ahmed Faíd. Podle něho se jeho stát nyní ocitl v mezinárodní izolaci, ovšem to ještě více Afghánce sjednotilo. "Jestli si tyto země myslí, že jsou mocnostmi či supervelmocemi, neznamená to, že mají jakýkoli důvod realizovat své plány v jiných zemích s použitím síly. Výsledek vytvoření koalice proti nám je akcí Spojených států, afghánský lid to ale ještě více semklo a postaví se každému na odpor. Mnohem horší je nyní humanitární krize, která postihla afghánské obyvatele. Hranice mezi Afghánistánem a Pakistánem jsou opět uzavřeny, Afghánci jsou však silní a i tuto situaci překonají."

Situace afghánských uprchlíků se blíží humanitární krizi. Jejich příliv na hranice s Pákistánem neustává. Islamábád ale i nadále odmítá své hranice otevřít. Pracovníci humanitárních organizací už začínají mluvit o humanitární katastrofě. V nárazníkovém pásmu se tísní tisíce lidí, dalších až jeden milión běženců je prý na cestě k hranicím. Přechody však zůstávají uzavřeny. Pákistánská vláda už nemá prostředky na další pomoc pro běžence. Jen za posledních několik let zůstalo v Pakistánu kolem dvou miliónů utečenců, kteří sem přišli v důsledku sovětské okupace, občanské války či sucha a neúrody. Humanitární organizace proto volají po další mezinárodní pomoci. V tuto chvíli prý potřebují asi 250 miliónů dolarů. Tato částka je ale na pokrytí pomoci těm, kteří se do pakistánu dostali tento měsíc a jsou nyní v uprchlických táborech. Jak ale Českému rozhlasu řekl konzul afghánského hnutí Taliban Ahmad Faíz, Afghánci se nakonec o sebe postarají sami: "Naši lidé trpěli za sovětské okupace, několikrát nás postihlo obrovské sucho, Afghánci jsou ale silní a vše nakonec překonají."

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme