Afghánistán bude bojovat proti jakémukoli státu

Afghánské vládní hnutí Taliban pokračuje v přípravách na americký útok. Podle Kábulu už jeho armáda disponuje 300 tisíci vojáky. Část z nich v současnosti bojuje severně od afghánské metropole proti jednotkám opozice. Pákistánské úřady ale tvrdí, že skutečný počet vojáků Talibanu je maximálně patnáct tisíc. V Kábulu nadále pokračují protiamerické demonstrace. Při dnešním protestu zapálili účastníci americké velvyslanectví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

r_2100x1400_cro.png

Vůdce afghánského vládního hnutí Taliban Muhammad Umar ale považuje odvetný vojenský útok Spojených států za málo pravděpodobný. Podle něho totiž nemá Washington žádný důkaz o tom, že za teroristickým útokem na New York a Washington stojí radikál Usáma bin Ládin, který posledních pět let žil pod ochranou Talibanu v Afghánistánu. Umar v této souvislosti vyzval k návratu všechny Afghánce, kteří z obav před vojenským úderem opustili své domovy.

Jak Českému rozhlasu řekl konzul Talibanu v pákistánském Pešáváru, Afghánistán je připraven bránit se útoku jakéhokoliv státu. "Ať přijde útok z jakékoli země, postavíme se jí na odpor a uděláme to samé, co naši nepřátelé," řekl Českému rozhlasu Faíz Ahmed Faíd. Podle něho se jeho stát nyní ocitl v mezinárodní izolaci, ovšem to ještě více Afghánce sjednotilo. "Jestli si tyto země myslí, že jsou mocnostmi či supervelmocemi, neznamená to, že mají jakýkoli důvod realizovat své plány v jiných zemích s použitím síly. Výsledek vytvoření koalice proti nám je akcí Spojených států, afghánský lid to ale ještě více semklo a postaví se každému na odpor. Mnohem horší je nyní humanitární krize, která postihla afghánské obyvatele. Hranice mezi Afghánistánem a Pakistánem jsou opět uzavřeny, Afghánci jsou však silní a i tuto situaci překonají."

Situace afghánských uprchlíků se blíží humanitární krizi. Jejich příliv na hranice s Pákistánem neustává. Islamábád ale i nadále odmítá své hranice otevřít. Pracovníci humanitárních organizací už začínají mluvit o humanitární katastrofě. V nárazníkovém pásmu se tísní tisíce lidí, dalších až jeden milión běženců je prý na cestě k hranicím. Přechody však zůstávají uzavřeny. Pákistánská vláda už nemá prostředky na další pomoc pro běžence. Jen za posledních několik let zůstalo v Pakistánu kolem dvou miliónů utečenců, kteří sem přišli v důsledku sovětské okupace, občanské války či sucha a neúrody. Humanitární organizace proto volají po další mezinárodní pomoci. V tuto chvíli prý potřebují asi 250 miliónů dolarů. Tato částka je ale na pokrytí pomoci těm, kteří se do pakistánu dostali tento měsíc a jsou nyní v uprchlických táborech. Jak ale Českému rozhlasu řekl konzul afghánského hnutí Taliban Ahmad Faíz, Afghánci se nakonec o sebe postarají sami: "Naši lidé trpěli za sovětské okupace, několikrát nás postihlo obrovské sucho, Afghánci jsou ale silní a vše nakonec překonají."

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme