Afghánistán čeká největší vojenská operace od roku 2001

Spojenecká vojska chystají největší vojenskou akci od začátku tažení proti Talibanu. Do operace by Afghánská národní armáda spolu s velením mnohonárodnostních sil chtěla povolat 50 000 vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské pozorovací stanoviště v jižním Afghánistánu | Foto: 601. skupina speciálních sil

Akce je neobvykle ohlášena dopředu zejména proto, aby se předešlo ztrátám na životech civilistů. Obyvatelé malých vesnic proto raději preventivně opouštějí svá bydliště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek popisuje chystanou obří vojenskou operaci v Afghánistánu.

Dalším důvodem ohlášeného útoku je také snaha velení akce získat si místní lidi na svoji stranu. Armáda proto v posledních dnech shazuje letáky, upozorňující na brzký útok a vyzývající ke spolupráci.

"Společně porazíme vzbouřence a přineseme vám lepší život. Na čí stranu se postavíte? Pomožte nám a upozorněte nás na pozice nepřítele," hlásají shazované letáky.

Velení spojeneckých vojsk očekává, že až mnohonárodnostní jednotky dorazí do vesnic, budou civilisté spolupracovat. Za spolupráci považuje velení mimo jiné i prozrazení míst, kde se nachází výcvikové tábory Talibanu, které dnes často připomínají velké pevnosti.

Chystaná invaze by měla prověřit novou strategii pro Afghánistán. Tedy především schopnost komunikace mezi spojeneckými vojsky a afghánskou armádou. Operace nese název Moštarak, tedy "společně" v jazyce darí. Cílem akce strategie by mělo být postupné předávání správy země a bezpečnosti do rukou samotných Afghánců.

Jaromír Marek, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme